Reklama
Reklama

Najlepsze konfitury na świecie z przepisu babci. Tajemnicą ich smaku jest jesienny owoc

W małej kuchni, pełnej ciepła i wspomnień, nasze babcie przygotowywały swoje legendarne konfitury, które zachwycały całą rodzinę. Jesienią głównym składnikiem była jarzębina, nadająca konfiturze niepowtarzalnego smaku i aromatu. To właśnie dzięki niej każda łyżeczka przenosi nas w magiczny świat dzieciństwa. Sprawdź, dlaczego warto jeść jarzębinę i jak przygotować z niej wyjątkową konfiturę z przepisu babci.

Jarzębinę zbierz po pierwszych przymrozkach. Wtedy będzie mniej gorzka, ponieważ zimno rozkłada część toksycznego kwasu parasorbowego. Jeśli nie możesz zaczekać do przymrozków, włóż owoce na kilka godzin do zamrażarki.

Czy jarzębinę można jeść?

Na surowo owoce jarzębiny są gorzkie i zawierają kwas parasorbowy, który może powodować podrażnienia żołądka, a w większych ilościach - zatrucia. Jednak kwas ten ulega rozkładowi pod wpływem gotowania lub suszenia, co czyni owoce bezpiecznymi do spożycia. Owoce jarzębiny wykazują działanie moczopędne i lekko przeczyszczające. Ułatwiają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, pomagając w przypadku obrzęków, nadciśnienia czy problemów z nerkami.

Sprawdź równieżRodzina uwielbia ten dżem, można go jeść łyżkami. Aromatyczny, lekko słodki, delikatnie ostry

Jarzębina jest źródłem witaminy C, prowitaminy A, a także flawonoidów, które wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Zawiera również garbniki, zmniejszające stany zapalne w przewodzie pokarmowym i wspierające procesy trawienne. Działają ściągająco, dlatego mogą łagodzić biegunki i inne dolegliwości żołądkowe.

Pektyny, które również znajdują się w jarzębinie, są rodzajem rozpuszczalnego błonnika. Pomagają regulować poziom cukru we krwi i wspomagają perystaltykę jelit. W ten sposób mogą zapobiegać zaparciom oraz sprzyjać rozwojowi korzystnej mikroflory jelitowej.

Konfitury z jabłek i jarzębiny - przepis

Gotowanie lub pieczenie jarzębiny sprawia, że traci swoją toksyczność i staje się jadalna. Przygotujesz z niej różnorodne przetwory, takie jak dżemy, soki, nalewki, a także galaretki i konfitury, które można łączyć z innymi owocami, takimi jak jabłka. W zeszycie babci można znaleźć wiele ciekawych przepisów.

Konfitura z jabłek i jarzębiny

Składniki:

  • 650 g przemrożonych owoców jarzębiny,
  • 650 g kwaśnych jabłek (waga po obraniu),
  • 1 kg cukru.

Przygotowanie:

  1. Umyj jabłka, obierz je ze skórki i usuń gniazda nasienne. Następnie pokrój je w drobną kostkę o wymiarach około 0,5 x 0,5 cm.
  2. Przemrożone owoce jarzębiny umieść w dużym garnku, dodaj pół szklanki wody, przykryj i doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem przez około 20 minut, aż owoce zaczną pękać.
  3. Do garnka z jarzębiną dodaj pokrojone jabłka. Smaż na małym ogniu bez przykrycia przez 30 minut.
  4. Dodaj cukier, dokładnie wymieszaj i smaż przez kolejne 10-15 minut.
  5. Gorącą konfiturę przelej do wyparzonych słoików, zakręć i odwróć do góry dnem na kilka minut.

Ze względu na dużą zawartość pektyn konfitura szybko gęstnieje i zastyga. Jeśli słoiki będą zbyt długo stały do góry dnem, może przykleić się do wieczka, ale nie wpłynie to na jej jakość ani trwałość. Dobrze zamknięte słoiki przechowuj w chłodnym miejscu. Mogą być przechowywane przez kilka lat, jeśli słoiki i nakrętki zostały odpowiednio wyparzone. Wieczka powinny być wklęsłe przez cały okres przechowywania.

Konfitura z jabłek, jarzębiny i cytrusów

Składniki:

  • 1 kg jarzębiny,
  • 1 kg jabłek (najlepiej kwaśnych, np. antonówek),
  • 1 kg cukru,
  • 1 pomarańcza,
  • 1 cytryna,
  • 1 szklanka wody.

Przygotowanie:

  1. Jarzębinę dokładnie umyj i usuń szypułki. Aby pozbyć się goryczki, zamroź owoce na co najmniej 24 godziny, a następnie rozmroź i sparz wrzątkiem.
  2. Jabłka umyj, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w drobną kostkę.
  3. Pomarańczę umyj, obierz i pokrój w drobną kostkę, usuwając pestki.
  4. W dużym garnku zagotuj wodę z cukrem, aż cukier się rozpuści. Dodaj jarzębinę i gotuj na małym ogniu przez około 15 minut. 
  5. Następnie dodaj pokrojone jabłka, pomarańczę i sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu, często mieszając, aż owoce staną się miękkie, a konfitura zgęstnieje (około 1-2 godziny).

Gorącą konfiturę przełóż do wyparzonych słoików, szczelnie zamknij i odwróć do góry dnem. Pozostaw do ostygnięcia.

Do czego używać konfitury z jabłek i jarzębiny?

Ze względu na swoją wyrazistość, konfitura z jabłek i jarzębiny świetnie komponuje się z dziczyzną, i drobiem. Można ją podawać do serów pleśniowych, wędlin, a nawet do pieczonych warzyw. Konfitura jabłkowo-jarzębinowa doskonale nadaje się także do nadziewania ciast, kruchych ciasteczek czy rogalików. Jest także wykorzystywana jako dodatek do naleśników, gofrów, tostów francuskich, oraz do serników i ciast z kremem.

Taki dżem jest wspaniałym dodatkiem do kanapek, szczególnie tych z serem żółtym lub białym. Można go również dodać do owsianki lub jogurtu, nadając potrawom nieco owocowego akcentu z delikatną nutą goryczy. Konfitura może być bazą do przygotowania domowych sosów czy glazur, np. do polewania pieczonych mięs, którym nada wyrazistego smaku i pięknego koloru.

Źródła: terazogotuje.pl

Zobacz też:

Ciasto Dobre Czasy. Idealne do popołudniowej kawy z przyjaciółmi

Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni

Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | dżemy | jabłka