Mistrzowsko oczyszcza jelita i wspomaga odchudzanie. Stosuj do koktajli, sałatek, nawet zup
Niepozorne ziarenka o neutralnym smaku mogą wywołać pozytywną rewolucję w jelitach. Nie tylko oczyszczą je z zalegających resztek, ale też zapewnią ich sprawniejsze działanie. Łuski babki jajowatej mają szerokie zastosowanie w kuchni, choć dawniej używano ich głównie w medycynie ludowej. Dowiedz się, dlaczego warto je jeść i w jaki sposób wykorzystać podczas gotowania.
Niektórzy słyszeli o babce płesznik, jednak nie znają jej równie zdrowej kuzynki - babki jajowatej. Roślinę warto mieć w swojej kuchni ze względu na liczne właściwości, korzystnie wpływające na organizm. W sklepie ze zdrową żywnością czy przez internet można zamówić roślinę w formie proszku lub całych ziarenek. Co to jest babka jajowata i jak ją stosować?
Babka jajowata to niewielka roślina, która wyróżnia się owalnymi, lekko owłosionymi liśćmi. Przy kontakcie ze skórą mogą wywoływać podrażnienie. Jednak to właśnie ich kształt wpłynął na charakterystyczną nazwę zioła. Dziś uprawiana jest głównie w Indiach, Brazylii i w całym basenie Morza Śródziemnego. Najcenniejszą częścią babki jajowatej są jej łuski, stanowiące bogate źródło błonnika. Charakteryzują się neutralnym smakiem, dlatego dodane do potrawy, nie wpływają na jej aromat.
Babka jajowata ma bardzo bogaty skład odżywczy. To właśnie dostarczane do organizmu substancje odpowiadają za liczne właściwości prozdrowotne rośliny. Babka jajowata jest źródłem antyoksydantów, a dokładnie polifenoli i flawonoidów. Chronią one przed przedwczesnym starzeniem się komórek, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe. Zapobiegają też szkodliwemu działaniu wolnych rodników, które może prowadzić do wielu chorób przewlekłych (np. nowotworów czy miażdżycy).
Babka jajowata zawiera też witaminy (C, E, K i te z grupy B) oraz minerały (wapń, potas, magnez, fosfor, cynk). W związku z tym poprawia ogólną odporność i wzmacnia mięśnie, kości oraz włosy. Witamina K, potas i magnez korzystnie oddziałują na pracę układu sercowo-naczyniowego.
W roślinie występują też związki śluzowe, które wspierają układ pokarmowy. Pomagają łagodzić stany zapalne i podrażnienia, które się w nim rozwijają. Co więcej, dzięki błonnikowi łuski babki jajowatej przyspieszają procesy trawienne i metabolizm oraz dbają o efektywną pracę jelit. Dodatkowo regulują stężenie glukozy we krwi i przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.
Ziarenka babki jajowatej dodane do wody pęcznieją, tworząc żelopodobną substancję, która pomaga utrzymać zdrowy układ pokarmowy. Wystarczy wsypać około dwóch łyżeczek do szklanki i zalać je letnią wodą lub sokiem, wymieszać i odstawić na ok. 5 minut. Otrzymany napój warto wypić przed posiłkiem, żeby wesprzeć pracę jelit.
Łuski świetnie sprawdzą się jako zdrowy dodatek do sałatki. Na śniadanie można je dosypać do jogurtu, płatków śniadaniowych, musli czy koktajlu. Za każdym razem rozruszają leniwy metabolizm i poprawią procesy trawienne. Babka jajowata często służy też jako składnik domowego pieczywa - chętnie stosują ją osoby na diecie ketogenicznej, bo ma niewiele węglowodanów.
Babkę jajowatą można też kupić w formie proszku (lub zmielić posiadane w domu nasiona). W takiej postaci będzie zamiennikiem mąki lub naturalnym zagęstnikiem do zup i sosów.
Trzeba jednak pamiętać, że babka jajowata to bogate źródło błonnika pokarmowego. Właśnie dlatego nie można jej przyjmować w nadmiarze. Przyjmuje się, że maksymalna dzienna dawka to ok. 30 gramów serwowanych w 3 porcjach. Konieczne jest też przyjmowanie większej ilości wody (ok. 2 litrów).
Źródło: terazgotuje.pl, apteka-melissa.pl
Zobacz też:
Naukowo dowiedziono, że wystarczy pić 340 ml dziennie. Reguluje się cukier, poprawia pracę jelit
Ma mniej tłuszczu i więcej białka niż kurczak. Najlepsze mięso na odchudzanie
Mamy na pęczki, za darmo, a nie jemy. Szkoda, bo dobrze działa na poziom cukru, serce i kości