Reklama
Reklama

Najzdrowsza z sałat, obowiązkowa w diecie osób 50+. Kopalnia witamin, zwalcza stany zapalne i łagodzi bóle

To składnik jednej z najpopularniejszych sałatek na świecie. Sałata rzymska jest nie tylko pyszną bazą do wielu dań, ale też skarbnicą cennych wartości odżywczych. Znajdziesz ją w supermarketach, ale również na lokalnych targach czy w warzywniaku. Zobacz, komu najbardziej opłaca się włączyć ją do stałego menu.

Gdyby w 1924 roku włoski szef kuchni Caesar Cardini nie dodał sałaty rzymskiej do tworzonego dania, to nie powstałaby jedna z najsłynniejszych sałatek na świecie. Z wyglądu sałata rzymska przypomina nieco kapustę pekińską - jej liście są długie, kruche i mogą być gładkie lub pomarszczone. Jest nieco słodsza w smaku niż np. sałata masłowa i ma szerokie zastosowanie w kuchni. Zobacz, jak kreatywnie wykorzystać ją podczas gotowania.

Która sałata jest najzdrowsza?

Sałata rzymska, obok tej masłowej czy lodowej, uchodzi za jedną z najzdrowszych. Jest niskokaloryczna (w 100 gramach zawiera tylko 17,2 kcal) i lekkostrawna, a dostarcza dużo cennych składników mineralnych. Jest skarbnicą beta-karotenu, witaminy K i tych z grupy B. 

To także bogate źródło witamin A i C, dzięki którym wykazuje właściwości przeciwutleniające. Witaminy opóźniają procesy starzenia się, zwiększają elastyczność skóry, przeciwdziałają rozwojowi stanów zapalnych oraz wielu chorób przewlekłych. Dodatkowo wzmacniają odporność, wspierając w przypadku infekcji. Jako silne antyoksydanty powstrzymują też gromadzenie się cholesterolu w ścianach naczyń, co mogłoby doprowadzić do zawału lub udaru.

W składzie sałaty rzymskiej nie brakuje również minerałów, w tym dużych ilości wapnia, żelaza, potasu, fosforu i miedzi. Wapń i witamina K wpływają na zdrowie kości. Żelazo pobudza produkcję czerwonych krwinek, dlatego regularne jedzenie rośliny zapobiega anemii. Z kolei potas obniża ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kto powinien jeść sałatę rzymską?

Wszystkie składniki odżywcze mają wpływ na liczne prozdrowotne właściwości sałaty rzymskiej. Kto powinien ją jeść? Regularne spożywanie jest zalecane anemikom i wszystkim z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Roślina nie tylko zapobiega anemii, ale też obniża ciśnienie i okazuje się pomocna w zaburzeniach krzepnięcia krwi. Przeciwutleniacze minimalizują także szansę wystąpienia miażdżycy. 

Sałata rzymska powinna się znaleźć w diecie kobiet w ciąży. Zawiera foliany, czyli naturalną postać kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Foliany oraz przeciwutleniacze zmniejszają również ryzyko zachorowania na nowotwór.

Po roślinę warto też sięgać profilaktycznie w przypadku chorób oczu. Beta-karoten i witamina C wpływają ochronnie na narząd wzroku. Przeciwdziałają wystąpieniu zwyrodnienia plamki żółtej czy zaćmy. Sałata pomaga też łagodzić stany zapalne oraz utrzymać zdrowe i mocne kości.

Sałaty rzymskiej nie powinni też pomijać wszyscy na diecie odchudzającej. Jest lekkostrawna, niskokaloryczna, za to dostarcza składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Sałata rzymska - zastosowanie w kuchni

Sałatę rzymską należy kupować ze sprawdzonych źródeł, bo jest podatna na wchłanianie metali ciężkich. Może nieść też ryzyko zakażenia bakteriami E.coli. Przed podaniem należy więc ją dokładnie oczyścić, pozbawić zewnętrznych liści i odciąć białą część na dole główki (jest gorzka i może popsuć smak dania). Następnie trzeba umyć liście pod bieżącą wodą. Po takiej obróbce jest bezpieczna do spożycia.

Liście sałaty rzymskiej można wykorzystać w daniach serwowanych na zimno lub na ciepło. Nadają się do gotowania, duszenia i grillowania. Porwane dodaje się do wielu przekąsek - na kanapki, do hamburgerów lub do sałatek. Roślina dobrze komponuje się z jajkami na twardo, kaszą, tuńczykiem, kurczakiem, fetą, awokado, oliwkami, jabłkami, gruszkami i cytrusami. Jednak najsłynniejsza potrawa, w której głównym składnikiem jest sałata rzymska, to bezapelacyjnie sałatka Cezar. Do liści dodaje się jeszcze smażonego kurczaka, grzanki, parmezan i sos majonezowo-musztardowy. 

Sałatę rzymską stosuje się też do przygotowania przekąsek - zamiast chleba. Na liść kładzie się składniki, np. fetę i oliwki, które można dodatkowo zapiec. Pyszną przystawką będą łódeczki Caprese, czyli liście sałaty rzymskiej, na których ułożone są mozzarella i pomidory, pokrojone w cienkie plasterki. Wszystko polane jest oliwą z dodatkiem oregano. 

Sałata rzymska to również wspaniały dodatek do zdrowych koktajli warzywno-owocowych. Napoje przemycą niezbędne witaminy i minerały do organizmu, poprawiając samopoczucie i ogólną kondycję organizmu.

Źródło: terazgotuje.pl, fit.poradnikzdrowie.pl

Zobacz też:

Dobrze wpływa na poziom cukru, jelita czyści jak odkurzacz. W sklepie omijamy, bo źle się kojarzą

Dla kobiet w menopauzie, na dietę i w chorobach serca. Kontrowersyjny olej jest coraz bardziej popularny

Eksperci radzą, by jeść zamiast wołowiny. Ma więcej żelaza, zalecane dla osób z nadciśnieniem i nadwagą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sałatki | warzywa | dodatki