Nazywane eliksirem życia. Niezastąpione dla osób z wysokim cholesterolem i cukrem
Owoce jagodowe są bogatym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Najczęściej w sklepach można znaleźć borówkę amerykańską, w sezonie letnim na ryneczkach i targach popularnością cieszą się leśne jagody. Dziś postanowiliśmy jednak opowiedzieć trochę więcej o mniej znanym gatunku, jakim jest jagoda kamczacka. Jakie ma właściwości i co z niej zrobić? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Zamiast borówki amerykańskiej sięgnij po jagodę kamczacką. W Japonii ten owoc nazywany jest eliksirem życia, a to za sprawą jego właściwości zdrowotnych. W Polsce nie jest ona popularna, a powinna. Od innych jagód odróżnia ją podłużny kształt, słodko-kwaśny smak i bogactwo witamin.
Sprawdź także: Chcesz zrobić ciasto ze śliwkami? Z tego przepisu wychodzi idealnie wilgotne
Jagoda kamczacka ma wysoką zawartość witaminy A, C oraz witamin z grupy B. To też bogactwo minerałów takich jak m.in. potas, wapń, krzem, magnez oraz fosfor. Do organizmu dostarczy dodatkowo substancji o działaniu przeciwutleniającym tj. flawonoidy, antocyjany, kwas fenolowy.
W efekcie regularne zajadanie się jagodą kamczacką poprawi odporność organizmu. Wspomoże leczenie infekcji i dochodzenie do zdrowia. Zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Pomogą zwalczyć szkodliwe wpływy wolnych rodników. Jagoda kamczacka wykazuje właściwości antynowotworowe, zmniejszy ryzyko rozwoju wielu chorób. Poza tym ograniczy przedwczesne procesy starzenia.
Ta jagoda poskutkuje prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Zapewni prawidłowe trawienie i poprawi perystaltykę jelit. Może łagodzić skutki i objawy choroby wrzodowej.
Jagoda kamczacka pozytywnie wpłynie również na ciśnienie krwi, regulując je. Unormuje też poziom "złego" cholesterolu LDL oraz cukru. Tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia m.in. zawału, miażdżycy czy udaru.
Bogactwo witaminy A w jagodzie kamczackiej zadba o nasze oczy. Poprawi zarazem kondycję skóry, włosów oraz paznokci.
Jedzenie jagody kamczackiej jest szczególnie zalecane starszym osobom. Ten wyjątkowy owoc ochroni serce i cały układ krążenia, zadba o ich prawidłowe funkcjonowanie. Zmniejszy ryzyko zawałów i udarów, których ryzyko wystąpienia wzrasta z wiekiem.
Powinny ją regularnie spożywać także osoby cierpiące na anemię. Jagody są bogate w żelazo, którego wówczas brakuje w organizmie. Do tego zawiera dużo witaminy C, która poprawia jego wchłanianie.
Jagodę kamczacką zaleca się osobom, które mają za wysokie ciśnienie, cholesterol oraz cukier. Owoc przyjmowany do organizmu w dużych ilościach może poprawić te parametry, równocześnie poprawiając samopoczucie.
Jagoda kamczacka może być spożywana zarówno na surowo, jak i w formie domowych przetworów. Najwięcej wartości odżywczych zachowamy jednak, gdy zjemy ją na świeżo. W takiej formie można dziennie spożywać nawet do 400 g owocu. W przypadku diabetyków bezpieczną dawką jest od 200 do 300 g dziennie.
Świeże jagody kamczackie można użyć do deserów takich jak lody, galaretki, budynie czy kisiele. Będą świetnym dodatkiem do śniadaniowych owsianek czy jogurtu naturalnego z granolą. Może być też bazą do owocowego smoothie.
Poza tym jagoda kamczacka nadaje się do zrobienia domowego, zdrowego soku. Na jej podstawie stworzymy również pyszne dżemy i konfitury.
Źródło: Smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak rozpoznać słodkie i bezpestkowe pomarańcze? Kilka prostych wskazówek, które ułatwią zakupy
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz