Przypomina lawendę, babcie robiły z niego napar lub syrop na kaszel. Działa antywirusowo i poprawia trawienie
Dawniej z tego ziela babcie przygotowywały lecznicze napary i syropy na kaszel. Teraz jest niesłusznie zapomniane i wyparte przez inne, popularniejsze rośliny. Wróć do korzeni i skorzystaj z jego właściwości antywirusowych i poprawiających trawienie. Nie pożałujesz.
Hyzop lekarski to nieduży krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach, który łatwo można pomylić z lawendą. W medycynie tradycyjnej wykorzystywany jest od tysięcy lat, a to za sprawą jego wyjątkowych właściwości.
Hyzop lekarski jest zielem, które naturalnie występowało w Afryce Północnej, Azji Zachodniej oraz na terenie basenu Morza Śródziemnego. Z czasem został spopularyzowany w większości krajów Europy, Azji i Afryki, a nawet rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego lub hebrajskiego i oznacza "święte ziele".
Hyzop lekarski używany był już przez starożytnych Greków i Rzymian. Ziele było zalecane przez Hipokratesa podczas chorób układu oddechowego. Poza tym rośliny używano jako przyprawę czy jako element rytuałów oczyszczających.
Przyjmując do organizmu preparaty z hyzopem lekarskim, dostarczamy cenne antyoksydanty. Konkretnie są to wartościowe garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe. Ponadto kwiaty i liście rośliny obfitują w olejek eteryczny, fitosterole, kwas oleanolowy i ursolowy. Z minerałów uzupełni potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, miedź.
Skutkuje to tym, że hyzop lekarski wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Złagodzi stany zapalne podczas przeziębień i te pojawiające się w jelitach. Pomoże w zbiciu gorączki, uśmierzy ból gardła i ułatwi wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. Szczególnie polecany jest przy zapaleniu oskrzeli lub astmie oskrzelowej. Dodatkowo zmniejszy występujące obrzęki i bóle przy przechodzonym reumatyzmie.
Hyzop lekarski to także właściwości poprawiające trawienie. Wyciąg z rośliny zwiększy wydzielanie soków trawiennych. Przyspieszy metabolizm i zapobiegnie występowaniu zaparć. Zniweluje wzdęcia i kolkę jelitową, działając rozkurczająco i tonizująco.
Stosowany od zewnątrz hyzop lekarski przyspieszy gojenie się ran i ubytków skórnych. Znajdzie zastosowanie przy trądziku, zapaleniu mieszków włosowych i innych zapalnych dolegliwościach cery.
Preparaty na bazie hyzopu lekarskiego można zakupić w aptece. Mają one postać maści do stosowania zewnętrznego lub koncentratu z ziela do sporządzenia roztworu doustnego. Każdy z tych produktów należy używać zgodnie z zaleceniem producenta i nie przekraczać zalecanych dawek.
Przyjmowanie hyzopu lekarskiego w zbyt dużych ilościach może być niebezpieczny dla zdrowia. Pinokamfon i izopinokamfon, które znajdują się w zielu, po przedawkowaniu stają się dla organizmu toksyczne. Wówczas wywołują drgawki i krwawienie z dróg rodnych, przez co hyzopu lekarskiego nie jest zaleca się pacjentom z padaczką i kobietom w ciąży.
Ponadto hyzop lekarski stosowany długotrwale, podrażnia błonę śluzową żołądka, wywołując bóle brzucha, nudności, a nawet reakcje alergiczne.
Źródło: terazgotuje.pl, poradnikzdrowie.pl
Zobacz też:
Znalazła się na liście śmieciowego jedzenia. Tymczasem to najpopularniejsze polskie śniadanie
Mają niski indeks glikemiczny i mało węglowodanów. Serce je pokocha