Reklama
Reklama

Ryba z polskich wód, o wiele zdrowsza od łososia. Kiedyś chętnie jedzona, dziś zapomniana

Ryby to źródło białka i zdrowych tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto na stałe włączyć je do jadłospisu, żeby zadbać o zdrowie serca, pracę mózgu i piękną figurę. Jedną z lepszych polskich ryb, które są dostępne do kupienia, jest sum. Jak przyrządzić go w kuchni?

Sum pospolity, zwany reż europejskim, to największa ryba słodkowodna w Europie. Warto ją jeść, bo zawiera wiele cennych składników odżywczych. Dowiedz się, jak przyrządzić suma i dlaczego jest taki wartościowy dla ludzkiego organizmu.

Sum - polska ryba

Sum pospolity to ryba drapieżna i słodkowodna, która występuje w rzekach i zbiornikach zaporowych, a rzadziej jeziorach. Pod względem wielkości jest jednym z największych gatunków w Europie. Mierzy ok. 3 metrów długości i waży ok. 100 kg

Nie jest pokryty łuskami, tylko śluzem, najczęściej ma czarno-zieloną barwę. Suma można odróżnić od innych ryb po charakterystycznych wąsach nad i pod otworem gębowym, znajdującym się na spłaszczonym łbie. Naturalnie występuje w wodach zlewiska Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.

Sum europejski występuje też powszechnie w polskich wodach. Ze względu na warunki dorasta do ok. 2,7 metra długości. Duża waga sprawia, że jego złowienie uznaje się za trudne. Można go jednak bez problemu kupić w sklepie i przyrządzić w domowej kuchni.

Dlaczego warto jeść suma?

Sum to smaczna ryba, ale też bardzo zdrowa. 100 gramów suma zawiera ok. 100 kcal. Ryba dostarcza też sporych dawek białka oraz zdrowych tłuszczów omega-3 i omega-6. W jej składzie znajdują się ponadto witaminy C, D i te z grupy B. To skarbnica minerałów, m.in. wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza, sodu, cynku, jodu, selenu

Właściwości prozdrowotne to jeden z powodów, dlaczego warto jeść suma. To produkt, który bez obaw można zajadać podczas diety odchudzającejSum uzupełnia zapotrzebowanie na białko, wzmacniając układ kostno-mięśniowy. To przyda się szczególnie przy wzmożonej aktywności fizycznej.

Zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych oraz potasu sprawia, że ryba korzystnie oddziałuje też na zdrowie płuc i serca. Regularne jedzenie suma pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, działa przeciwzakrzepowo i łagodzi stany zapalne. Co więcej, zdrowe tłuszcze chronią przed chorobami jelit.

Włączenie ryby do diety może także poprawić funkcjonowanie narządu wzroku. Kwas omega-3 i retinol, które występują w produkcie, chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej i usprawniają widzenie w nocy. Ten sam składnik, w połączeniu z witaminami z grupy B, wpłynie też dobrze na kondycję skóry. Zapobiegnie szkodliwemu działaniu promieniowania UV, uelastyczni i ujędrni cerę, hamując powstawanie zmarszczek. Wartości odżywcze ryby wesprą również układ nerwowy, zmniejszając częstotliwość migren, poprawiając koncentrację i chroniąc przed demencją. 

Jak przyrządzić suma?

Mięso suma ma słodkawy posmak - szczególnie u młodszych okazów, które ważą do 15 kilogramów. Nie zawierają też tyle tłuszczu, co starsze ryby. Kupując suma warto dopytać, z którego zbiornika pochodzi. Może on wchłaniać szkodliwe substancje z zanieczyszczonej wody, które niekorzystnie wpłyną na zdrowie. Przy zakupie zwróć jeszcze uwagę na wygląd i zapach ryby - aromat powinien być świeży, a skóra sprężysta. 

Jak przyrządzić suma? Mięso można smażyć, grillować, dusić lub piec. Sprawdzi się też w zalewie octowej lub do zanurzenia w galarecie. Smażony sum ma chrupiącą skórkę i soczyste mięso w środku. Filet należy przyprawić solą, pieprzem, ziołami, obtoczyć w mące i przełożyć na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Wspaniale smakuje podany z ziemniakami i surówką. Rybę można również upiec - będzie delikatniejsza. Po przyprawieniu na każdy kawałek kładzie się pokrojne warzywa (np. por i marchewkę) i zawija w folię aluminiową. Takie sakiewki podgrzewa się w 180 stopniach w piekarniku przez ok. 25-30 minut. 

Warto pamiętać, że sum świetnie smakuje skropiony sokiem z cytryny, posypany tymiankiem lub pieprzem cayenne. Możesz jednak doprawić go ulubioną mieszanką przypraw, a na pewno też będzie pysznie smakować.

Źródło: terazgotuje.pl, szwajkowska.pl

Zobacz też:

Czy karp to zdrowa ryba? Co zamiast karpia na wigilię?

Przekąska na zdrowe kości, dobrą pracę serca i odporność. Szkoda, że tak rzadko jemy

Hamuje apetyt, pomaga się skoncentrować. Wystarczy dodać ¼ łyżeczki do porannej kawy

terazgotuje.pl
Dowiedz się więcej na temat: ryby | dania główne