Reklama
Reklama

Wiele osób pije tę herbatę na dobre trawienie. Gdy przesadzisz, możesz zrujnować wątrobę

Masz problemy trawienne? Na tę dolegliwość skuteczna jest herbata z żywokostu, jednak ma w sobie pewną pułapkę - nie możesz przesadzić z jej ilością. W przeciwnym wypadku wątroba będzie w niebezpieczeństwie. Wyjaśniamy zatem, jak często można pić ten zdrowotny napój.

Wszelkie problemy trawienne mogą odejść w zapomnienie, jeśli będziesz pić herbatę z żywokostu. Zanim jednak zdecydujesz się na jej stosowanie, sprawdź najważniejsze informacje o tym napoju, a przede wszystkim częstotliwość jego picia. 

Co to jest żywokost?

Żywokost to popularna roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych, występująca na terenie całego kraju. Ma szorstkie, mocno owłosione pędy i dorasta zazwyczaj do 100 cm. 

Ta odporna na mróz bylina cechuje się dużymi, zielonymi, porośniętymi włoskami liśćmi o lancetowatym lub podługowatym kształcie. Ma także charakterystyczne, dzwoneczkowate kwiaty w różnych odcieniach fioletu. 

Żywokost stosuje się w medycynie ludowej ze względu na jego zdrowotne właściwości. Można użyć go m.in. do przyrządzenia herbaty

Na co pomaga picie herbaty z żywokostu?

Picie herbaty z żywokostu pomaga w problemach układu pokarmowego. Przede wszystkim łagodzi objawy wrzodów żołądka. Możną ją pić również w przypadku biegunek. 

Herbatę z tej rośliny warto pić przy dolegliwościach ze strony górnych dróg układu oddechowego. Wystarczy gotować w wodzie 2 łyżki suszu przez około 15 minut. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Pożegnaj ból brzucha oraz infekcje. Na co jest dobra herbata z oregano?

Czy picie herbaty z żywokostu może zaszkodzić?

Herbata z żywokostu może zaszkodzić wątrobie, jeśli będziemy pić ją w nadmiarze. Chodzi dokładnie o alkaloidy pirolizydynowe w jej składzie, które przyjmowane w dużych ilościach przez długi czas, mogą doprowadzić do uszkodzenia tego narządu, a nawet do jego marskości czy nowotworu. 

Po dłuższym przyjmowaniu możliwe, że zaszkodzą także płucom.  Wszystko przez podatność tkanki na patogeny, które mogą spowodować nowotwór. 

Właśnie dlatego należy pić herbatę z żywokostu nie częściej niż raz dziennie. Pamiętajmy też, aby stosować ją przez krótki okres (najlepiej kilka dni, a maksymalnie kilka tygodni). 

Zanim zdecydujesz się na picie tego napoju, zalecamy konsultację z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku różnych chorób. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Gdy zobaczysz na półce, kup na zapas. Świetnie reguluje cukier i hamuje apetyt

Dostarcza wodę i chłodzi. Do tego syci na długo i pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Koleżanka stosuje od kilku tygodni "dziki kardamon". Waga poleciała, cukier się unormował

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje