Zrób tani domowy kolagen na stawy i zmarszczki. Jego działanie przyspiesza jedzenie znanego warzywa
Bóle stawów, utrata elastyczności skóry, czy pojawiające się zmarszczek to oznaki kojarzące się ze starzeniem organizmu, które w dużej mierze są wynikiem utraty kolagenu. Po 25 roku życia jego produkcja zaczyna spadać, dlatego, warto zadbać o jego suplementację. Sprawdź, jak zrobić domowy kolagen na stawy i zmarszczki.
Kolagen to białko naturalnie wytwarzane przez organizm. Wraz z wiekiem jego produkcja maleje, aby uzupełnić jego braki, warto zadbać o odpowiednią dietę, np. jedząc rosół, czy mięsne galaretki. Składnik ten możemy przemycić również pod postacią suplementów. Niestety, te wysokiej jakości, są zazwyczaj dość kosztowne. Okazuje się jednak, że domowy kolagen, który pomoże pokryć jego niedobory, można przygotować samodzielnie w domu.
Stosowanie kolagenu wspiera zdrowie stawów, a także pomaga łagodzić ból, u osób, które cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów. Świetnie wpływa także na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Regularnie stosowany pomaga zadbać o jej elastyczność, jędrność, oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Co więcej, kolagen może wpłynąć pozytywnie nie tylko na cerę, ale i całe ciało, sprawiając, że cellulit jest mniej widoczny. Składnik ten pomaga także wzmocnić włosy i paznokcie. Niewiele osób wie, że bardzo dobrze działa również na pracę jelit. Kolagen jest również wskazany do stosowania dla osób, które chcą zadbać o układ krążenia. Jego działanie wpływa na wzmocnienie tętnice. Należy dodać także, że kolagen ma działanie wspierające metabolizm, dlatego jest dobrym suplementem dla osób, które chcą schudnąć.
Sprawdź także: Zielony eliksir młodości i witalności. Ma niewiele kalorii i nie zawiera cukrów prostych
Doktor Marek Skoczylas w jednym ze swoich filmów w serwisie YouTube, zdradza przepis na domowy kolagen, który jest niezwykle prosty do zrobienia. Do przygotowania tego specyfiku, będziesz potrzebować:
- 2 łyżeczki żelatyny,
- 1 szklankę soku rokitnika,
- 1/3 szklanki wody.
Do rondelka należy wlać wodę, a następnie wsypać do niej żelatynę. Składniki wymieszaj i odstaw na 10 minut, aby napęczniały. Po tym czasie całość podgrzej, aby żelatyna całkowicie się rozpuściła. Kiedy mikstura wystygnie, dolej do niej sok z rokitnika, wszystko ponownie wymieszaj i gotowe.
Kolagen zbudowany jest z cząsteczek białek, które znajdziesz między innymi w żelatynie spożywczej. Powstaje ona najczęściej z wieprzowych tkanek, ścięgien i kości. Zaleca się, aby podczas suplementowania kolagenu zadbać podaż witaminy C, która zapewnia jego lepsze wchłanianie. Doskonałym jej źródłem jest właśnie sok z rokitnika. Ma on również działanie wspierające odporność i przeciwzapalne. Rokitnikowy sok korzystnie wpływa na układ krążenia, zbija zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, działa przeciwmiażdżycowo, a także reguluje krążenie.
Jeśli chcesz zadbać o lepsze wchłanianie domowego kolagenu, włącz do swojej diety słodkie ziemniaki, czyli bataty. W składzie tego warzywa znajduje się spora dawka beta-karotenu, który przyspiesza syntezę kolagenu. Innym składnikiem, który powinien pojawić się w naszym jadłospisie podczas suplementowania kolagenu, są przetwory pomidorowe, np. passaty i przeciery, z którym możemy zrobić pomidorowe sosy lub zupy. Obecny w nim likopen ma działanie chroniące cząsteczki kolagenu przed rozpadem. Nie należy także zapominać o to, aby w codziennym menu pojawiały się różnorodne warzywa i owoce.
Źródła: terazgotuje.pl, youtube.com/@MarekSkoczylasPL
Zobacz też:
Ile jajek można zjeść dziennie? Co się dzieje, gdy zjemy za dużo jajek?
Najlepszy spalacz tłuszczu z brzucha. Jelita wreszcie zaczną dobrze pracować
Używam zamiast parmezanu lub bułki tartej. Są niedrogie, mają dużo błonnika i orzechowo-serowy smak