Gdzie wyrzucać spleśniały chleb? Nie dla wszystkich jest to oczywiste
Spożywanie zepsutej żywności może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Grozi nie tylko zatruciem pokarmowym, ale i zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Dlatego, jeżeli zauważysz na pieczywie ślady psucia się, absolutnie ich nie odkrawaj. Może pojawić się pytanie, gdzie wyrzucać spleśniały chleb? Okazuje się, że nie wystarczy wrzucić go do kosza pod zlewem.
Statystyki są zatrważające, w naszym kraju, każdego roku wyrzuca się kilka milionów ton jedzenia. Warto być świadomym konsumentem, dokonywać przemyślanych zakupów, a tym samym oszczędzać nie tylko żywność, ale i pieniądze. Do produktów, które najczęściej lądują w koszu, należy pieczywo. Nic dziwnego, jeśli będziemy je nieodpowiednio przechowywać, bardzo szybko może się popsuć. W poniższym artykule podpowiemy ci, gdzie wyrzucać spleśniały chleb, oraz jak go zabezpieczyć, żeby uniknąć marnowania pieczywa.
Sprawdź także: Chrupiący, pachnący, bez konserwantów. Ten chleb może długo leżeć i nadal jest świeży
Pieczywo, chleb, bułki, czy inne wyroby mączne, takie jak ciasta, pączki i drożdżówki, należy wyrzucać do pojemnika na bioodpady. Kosze te oznaczone są kolorem brązowym. Tyczy się to także spleśniałego pieczywa. Przed wrzuceniem pieczywa do bioodpadów, wyjmij je z woreczka, lub torby. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz wyrzucić spleśniałe kanapki, np. te z masłem, czy innym smarowidłem, musisz wrzucić je do odpadów zmieszanych - kosz czarny.
Nie wyrzucaj jedzenia, jeśli nadaje się do spożycia! W wielu miastach w Polsce działają jadłodzielnie, czyli miejsca, do których można oddać żywność, której nie zdążymy zjeść. Pamiętaj jednak, aby przekazywać tam jedynie produkty świeże, które nadal nadają się do zjedzenia. Należy je również szczelnie zapakować, powinny mieć widoczną datę przydatności do spożycia. W przypadku pieczywa można umieścić także datę jego zakupu.
Jeśli chcesz kupić chleb na kilka dni, warto zdecydować się na ten na zakwasie, znacznie dłużej zachowa świeżość, niż ten przygotowywany na drożdżach. Pieczywo na zakwasie odpowiednio przechowywane może wytrzymać nawet tydzień, nadal będzie smaczne. Warto także mieć na uwadze, ze najdłużej wytrzymuje to z mąki żytniej.
Chleb po zakupie należy umieścić je w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, pozbawionym wilgoci. W miarę możliwości kupuj chleb w papierowych torebkach, świetnie sprawdzają się także lniane woreczki. Po powrocie do domu najlepiej przełożyć pieczywo do chlebaka - drewnianego, bambusowego, lub tego wykonanego ze stali nierdzewnej. Dodatkową wskazówką może być to, że jeśli pieczemy chleb lub bułki w domu, zanim włożymy je do odpowiedniego pojemnika, czy woreczka, należy je dobrze wystudzić.
Pamiętaj również, aby nie przechowywać pieczywa w plastikowych torebkach. Mogą one powodować "zaparzanie się" chleba. Obecna w woreczku wilgoć, będzie wpływała na rozwój mikroorganizmów, powodując gnicie i pleśnienie.
Jak nie marnować chleba? Przede wszystkim należy zacząć od racjonalnych zakupów. Staraj się oszacować, jaką ilość chleba, czy też innego pieczywa, jesteś w stanie zjeść ty i twoja rodzina. A jeżeli już dałeś się ponieść zakupowemu szaleństwu, zawsze możesz je zamrozić. Mrożenie to jedna z najlepszych metod konserwacji żywności. Bułki i chleb można przechowywać w zamrażalniku przez około trzy miesiące.
Źródła: terazgotuje.pl, smakowitychleb.pl
Zobacz też:
Ta zupa to "płynne złoto". Pomaga na bóle stawów, jelita i wątrobę
Co dodać do herbaty, żeby wzmocnić odporność. Nie tylko cytryna pomaga
Niezastąpiony w kuchni, doskonały w leczeniu kaszlu. Kiedyś był w kuchni każdej babci