Jak mrozić pierogi, żeby się nie skleiły? Patent dobrej gospodyni zawsze się sprawdzi
Pierogi i uszka to jedne z najbardziej pracochłonnych potraw, które przygotowujemy przed świętami. Jeśli chcesz przyrządzić je z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc spokojnie cieszyć się atmosferą Bożego Narodzenia, lepiej upewnij się, że wiesz, jak je przechować. Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie ich smaku oraz odpowiedniej struktury.
Przedświąteczne przygotowania ruszają już pełną parą w wielu domach. Dzięki odpowiedniemu mrożeniu uda ci się zachować smak świątecznych potraw w nienaruszonym stanie, nawet jeśli przygotujesz je już teraz.
Dobrą wiadomością dla wielu osób będzie to, że pierogi można zamrozić surowe, zaraz po tym, jak je ulepimy. Jest to najprostszy sposób, który nie wymaga od nas wiele pracy. Wystarczy upewnić się, że ciasto nie jest zbyt klejące, poprzez obtoczenie pierogów w mące. Następnie należy ułożyć je płasko na tacce albo desce do krojenia, tak by się nie stykały i wsunąć do zamrażalnika. Po kilku godzinach można je wyjąć i przesypać do szczelnego woreczka, aby zajmowały mniej miejsca w szufladzie.
Przed podaniem pierogi zamrożone w ten sposób należy gotować w osolonym wrzątku przez ok. 2-3 minuty od wypłynięcia. Niestety ta technika ma jedną wadę - ciasto po ugotowaniu może być twarde.
Ulepione pierogi można zamrozić już po ugotowaniu. Ta technika nie jest jednak najlepsza. Często po odmrożeniu są one rozgotowane i mają w sobie dużo wody. Warto ją jednak wykorzystać, jeśli zostały nam np. pierogi po obiedzie. Jest to na pewno korzystniejsze niż pozbycie się ich.
Ugotowane pierogi należy rozłożyć w niewielkiej odległości od siebie, aby się nie skleiły, a następnie zakryć folią spożywczą, która ochroni je przed wyschnięciem. Tak przygotowane chowamy do zamrażalnika. Mogą wytrzymać w dobrym stanie ok. czterech tygodni - potem ich struktura może się zmienić.
Ugotowane zamrożone pierogi można zanurzyć we wrzątku przed podaniem. Jednak o wiele korzystniejszą techniką będzie wrzucenie ich od razu na patelnię. Podsmażone będą na pewno smaczniejsze.
Jeśli chcemy mieć pewność, że przygotowane wcześniej pierogi będą smakować idealnie na wigilijnym stole, najlepszym sposobem jest zamrożenie ich po zblanszowaniu. To sprawdzony sposób na uzyskanie miękkiego ciasta oraz idealnego farszu, w którym nie ma nadmiaru wody. Ulepione pierogi wystarczy zanurzyć w gotującej się osolonej wodzie na ok. 30 sekund. Po tym czasie wyciągamy je i przekładamy na deskę lub tackę. Obsypujemy je mąką albo polewamy odrobiną oleju. Dajemy ich ostygnąć, a następnie wkładamy do zamrażalnika. Już po kilku godzinach można je wyciągnąć, przełożyć do woreczków i znowu wrzucić do zamrażarki.
Przed podaniem wystarczy ugotować je w osolonym wrzątku. Kiedy wypłyną, można wyciągnąć je po minucie i cieszyć się ich pysznym smakiem.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Najlepszy sposób na gotowanie zamrożonych pierogów. Nie ma szans, żeby się rozpadły
Jak przyrządzić karpia bez ości? Wypróbuj prosty trik Magdy Gessler
Dodaj do rosołu zamiast maggi. Zupa zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak