Czeska zupa ziemniaczana. Dwa dodatki czynią ją sycącą i pyszną
Kartoflankę przygotowuje się szybko, a wychodzi sycąca i rozgrzewająca. To jedna z ulubionych zup Polaków, bo przygotowana z prostych składników, pełnych witaminy C. Tym razem pokazujemy, jak zrobić czeską zupę ziemniaczaną, która zawiera jeszcze dwa pyszne dodatki. Dzięki nim potrawa nabiera innego smaku i zabiera chęć na podjadanie na dłużej.
Ta czeska zupa ziemniaczana jest bardzo prosta w przygotowaniu, a jednocześnie sycąca i rozgrzewająca. Wystarczy kilka nieskomplikowanych składników i godzina wolnego czasu. Wywar osiąga bogaty, esencjonalny smak, dzięki podsmażeniu składników na maśle. Dodatkową porcję smaku uzyskasz, serwując zupę z chrupiącym boczkiem i świeżym koperkiem. Mięso oraz dodatek fasoli czyni też zupę wspaniałym źródłem energii - potrawa nasyci na długo.
Składniki:
- 800 g ziemniaków,
- biała cebula,
- kilka goździków korzennych,
- mały por,
- duża łyżka masła,
- 2 ząbki czosnku,
- 150 g boczku wędzonego w kawałku,
- puszka białej fasoli,
- litr bulionu warzywnego,
- 2 łyżki suszonego majeranku,
- sól i czarny pieprz,
- 2 liście laurowe,
- świeży koperek do posypania.
Sposób wykonania:
Przygotuj warzywa. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w kostkę. Por przepłucz pod bieżącą wodą, aby wypłukać piasek, po czym drobno posiekaj. Cebulę obierz i powbijaj w nią kilka goździków.
W dużym garnku z grubym dnem rozpuść masło, wrzuć posiekanego pora, nadzianą goździkami cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmażaj całość na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż poczujesz aromatyczny zapach. Następnie dorzuć ziemniaki i kontynuuj podsmażanie jakieś 10-15 minut. Do garnka wlej bulion, dodaj przepłukaną białą fasolę, dorzuć liście laurowe, dopraw solą, czarnym pieprzem oraz roztartym w dłoniach majerankiem, przykryj pokrywką i gotuj zupę do miękkości ziemniaków (ok. 30 minut).
Zupy nie musisz zagęszczać zasmażką lub śmietaną, ponieważ zawartość fasoli sprawia, że wywar jest esencjonalny. Na koniec wyjmij z wywaru cebulę i liść laurowy (te składniki są tylko do nadania smaku). W razie potrzeby dodatkowo dopraw solą i czarnym pieprzem.
W międzyczasie pokrój boczek w kostkę i podsmaż na patelni, aby stał się chrupiący. Do miseczek wlewaj porcję czeskiej zupy ziemniaczanej, wyłóż kawałki chrupiącego boczku i posyp świeżym, drobno posiekanym koperkiem. Serwuj zupę samodzielnie lub z kromką świeżego pieczywa.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Nawet rosół tak nie rozgrzewa. Zupa jak jednogarnkowe danie, sprawdzi się na każdej imprezie
Zamiast Cynamonek zrób Kardamonki. Drożdżowe bułeczki zaskakują smakiem
Robię to ciasto na andrzejki. Żadne inne tak szybko nie znika ze stołu