Reklama
Reklama

Jakie przyprawy dodać do wigilijnej zupy grzybowej? Będziesz rozdawać gościom ten przepis

Zupa grzybowa to druga najczęściej podawana zupa w trakcie wieczerzy wigilijnej. Aby była ona jak najbardziej aromatyczna, trzeba umieć ją odpowiednio przyrządzić. Kluczowe jest przygotowanie grzybów, ale także mieszanka przypraw. Dodaj te przyprawy do grzybowej, a każdy będzie prosić o dokładkę i przepis.

Wigilijną zupę grzybową robi się na bazie suszonych grzybów. Można do niej użyć mieszanki gatunków lub kapeluszy tylko jednego gatunku, otrzymując np. zupę borowikową. Przez to, że właśnie grzyby są kluczowym elementem wywaru, odpowiednie przygotowanie ich jest bardzo ważne.

Jak przygotować suszone grzyby do zupy?

Zupa grzybowa będzie najbardziej aromatyczna, jeśli suszone grzyby wcześniej namoczymy. W ten sposób staną się one miękkie jeszcze przed gotowaniem i nie stracą całego aromatu. Do tego otrzymamy pełną smaku wodę po moczeniu, która idealnie nada się na bazę do zupy.

Jeśli zdecydujemy się na podgotowanie grzybów, żeby zmiękły, bez namaczania, będą one potrzebować bardzo dużo czasu w gorącej wodzie. Natomiast w czasie długiej obróbki termicznej związki aromatyczne grzybów ulatniają się. W efekcie możemy skończyć z grzybami, które będą nie tylko twarde, ale i bez smaku.

Do zupy grzybowej suszone grzyby umieść w garnku lub misce, zalej zimną wodą, przykryj talerzem, a następnie odstaw do namaczania na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie grzyby gotujemy, wyławiamy łyżką cedzakową i miękkie kapelusze kroimy w paski.

Wigilijna zupa grzybowa - przepis

Wigilijna zupa grzybowa jest prosta do zrobienia, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, cierpliwości i wcześniejszego przygotowania. Bez kilku kluczowych kroków jak np. namaczanie grzybów, doprawianie, jej smak może zostać zrujnowany. Z tym przepisem wywar będzie wyjątkowo pyszny, mocno grzybowy, przez co każdy będzie chciał więcej i więcej. Z pewnością dostaniesz też niejedno zapytanie o recepturę tego cuda.

Składniki:

  • 2 szklanki suszonych grzybów, 
  • 3 litry wody, 
  • 1/2 szklanki oleju, 
  • duża cebula, 
  • 2 łyżki mąki, 
  • 2 liście laurowe, 
  • 2 łyżki octu 10%, 
  • łyżka cukru, 
  • kilka ziaren ziela angielskiego, 
  • sól, 
  • pieprz.

Sposób wykonania:

Grzyby zalej zimną wodą, a następnie pozostaw je do namoczenia pod przykryciem na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie grzyby gotuj w wodzie z namaczania przez około 15 minut. Następnie miękkie kapelusze wyłów łyżką cedzakową, pokrój w paski i ponownie umieść w garnku z wodą. Do tego dodaj liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz. 

Cebulę pokrój w drobną kostkę, a na patelni rozgrzej olej. Gdy tłuszcz będzie ciepły, wyrzuć na niego pokrojone warzywo. Cebulę smaż do zeszklenia i dodaj do niej mąkę, wymieszaj. Smaż przez następne dwie minuty, po czym ściągnij z ognia. Gotową zasmażkę dodaj do zupy.

Zupę ponownie dopraw solą i pieprzem, jeśli jest taka potrzeba, do tego dodaj cukier oraz ocet. Grzybową odstaw na co najmniej 3 godziny, żeby smaki “przegryzły się" ze sobą. Po tym czasie podgrzej ją.

Gotową wigilijną zupę grzybową podawaj z makaronem lub uszkami. Zamiast nich możesz postawić również na kaszę gryczaną

Jakie przyprawy można dodać do zupy grzybowej?

Zupę grzybową można jeszcze bardziej podkręcić, dodając do niej określone przyprawy. Przede wszystkim ważny jest kwaśny akcent. Najczęściej nadawany jest on przez dolanie niedużej ilości octu jabłkowego, ale można go zastąpić sokiem z cytryny czy nawet białym, wytrawnym winem.

Jednak prawdziwą furorę w zupie grzybowej zrobią przyprawy korzenne. Jest to nietypowy dodatek, ale jak najbardziej jest wart wypróbowania. Wywar wzbogać o kilka goździków lub kawałek kory cynamonowej. Świetnie sprawdzi się także odrobina gałki muszkatołowej. Te trzy przyprawy idealnie wpiszą się w świąteczny klimat, podbiją naturalny smak grzybów i dodadzą zupie swego rodzaju ciepła.

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Szybkie ciasto pomarańczowe. Deser last minute na święta

Orzeźwiająca sałatka z halloumi i granatem. Idealna, gdy masz gości

Dawniej zakwas na barszcz robiono zupełnie inaczej. Oto receptura z 1884 roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zupa | Boże Narodzenie | grzyby | przyprawy