Nie ruskie i nie z kapustą. Tymi pierogami zajadaliśmy się w PRL-u
W PRL-u przez braki części produktów w sklepach musieliśmy kombinować. Pierogów nie mogliśmy podać ze standardowym farszem mięsnym, który byłby drogi. Nie znaczy to jednak, że zajadano się tylko pierogami z kapustą i ruskimi. Potrzebny był specjalny składnik, który dziś jest obiektem kontrowersji.
Nie da się ukryć, że wśród produktów mięsnych w PRL-u królowały głównie podroby. Powód jest prosty: były tanie i łatwo dostępne. Na polskich stołach gościły bardzo często żołądki, serca, ozorki. Mimo ich bogatego składu nie są one teraz chętnie wybierane. Warto jednak powrócić czasem do smaków sprzed lat. Ja regularnie przygotowuję pierogi z płuckami. Są o niebo lepsze niż ruskie czy te z kapustą.
Płucka były jednymi z tych podrobów, które królowały 50 lat temu. Najczęściej sięgano po płucka wieprzowe. Te były duszone z cebulą i dodatkiem przypraw, tworząc pyszny gulasz. Podawano go z kaszą lub ziemniakami. Inną również popularną formą podania płucek było to w pierogach.
Pierogi z płuckami cieszyły się dużym uznaniem w PRL-u. Z popularnych podrobów przygotowywano farsz, który otacza delikatne ciasto pierogowe. Było to świetne zastępstwo dla regularnie zajadanych ruskich czy pierogów z kapustą. Jednocześnie były godnym następcą uwielbianego farszu z mięsa mielonego.
Takie danie obiadowe było nie tylko pyszne. Pierogi z płuckami są zarazem tanie i wyjątkowo pożywne. Niewielkim kosztem potrafiły nasycić całą rodzinę na długie godziny.
Sprawdź także: Na Śląsku to rarytas. Dziś już mało kto je w ten sposób ziemniaki, choć są pyszne
Choć już nie ma problemów z dostępnością mięsa, to zawsze powracam do tego przepisu. Pierogi z płuckami wychodzą bardzo delikatne. Przy każdym gryzie rozpływają się w ustach, które nagle wypełnia pełnia smaku. Są wyjątkowo aromatyczne, a cały ich smak płynie z płucek. Zasmakują na pewno niejednemu przeciwnikowi podrobów.
Składniki na ciasto:
- 4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli drobnej
- 1 1/2 szklanki ciepłej wody
- 2 łyżki oleju.
Składniki na farsz:
- 1,3 kg surowych płuc
- 170 g słoniny z przyprawami
- 200 g cebuli
- 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Płucka dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą, możesz je również wymoczyć, a następnie ugotować w osolonej wodzie do pełnej miękkości. Po tym wyciągnij je z garnka i odstaw do ostygnięcia. Całkowicie przestygnięte płucka zmiel dwukrotnie.
- Słoninę z cebulą pokrój w kostkę. Składniki podsmaż na patelni na rumiany kolor. Następnie przestudź je i dodaj z wytopionym tłuszczem do zmielonych płucek. Dopraw je solą, pieprzem oraz wymieszaj tak, aby utworzył się jednolity farsz.
- W następnym kroku zajmij się przygotowaniem ciasta na pierogi. W misce umieść mąkę, sól oraz ciepłą wodę. Na początek wymieszaj je łyżką, a po chwili przejdź do wyrabiania dłońmi. Wyrabiaj do momentu, aż miska będzie czysta i nieoblepiona ciastem.
- Do wyrobionego ciasta dodaj olej i ponownie wyrabiaj, aż ciasto wchłonie cały olej. Gotowe ciasto odstaw pod przykryciem ze ściereczki na bok.
- Na stolnicę lub blat wysyp niewielką ilość mąki i rozwałkuj na niej ciasto. Z niego wytnij szklanką lub formą kółka.
- Na wycięte kółka z ciasta nakładaj łyżeczką farsz tak, aby nie dotykał krawędzi. Boki sklej ze sobą w kształt pieroga. Gotowe pierogi układaj na ściereczce w odstępach. Dodatkowo przykryj je osobną ściereczką, żeby nie wyschły.
- W garnku zagotuj osoloną wodę. Wkładaj na wodę tyle pierogów, aby nie dotykały się wzajemnie. Gotuj na wolnym ogniu, a po wypłynięciu na wierzch gotuj przez kolejne 5 minut. Wyciągaj je z użyciem łyżki cedzakowej.
- Gotowe pierogi z płuckami podawaj polane zasmażoną cebulką lub bułką tartą.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Błyskawiczna zapiekanka makaronowa na obiad. Na pewno nie zostanie ci na drugi dzień
Orzeźwiająca, aromatyczna, idealna surówka na wiosnę. Zrób do obiadu
Ciasto na specjalne uroczystości. Obłędny chałwowiec z kremem czekoladowym