Reklama
Reklama

Przepis na najlepsze gołąbki wigilijne z kaszą i grzybami. Zapisz i zrób na święta

Tradycyjnie gołąbki przygotowujemy z mięsnym farszem. Chcąc je jednak zrobić na Wigilię, należy znaleźć przepis, w wersji wegetariańskiej. Idealnie sprawdzi się ten z nadzieniem z kaszy gryczanej oraz suszonych grzybów. Według niektórych są nawet lepsze od tych tradycyjnych. Podpowiemy ci, jak je zrobić.

Gołąbki na wigilię - z czym można zrobić?

Gołąbki to potrawa, w której farsz z mięsa mielonego z dodatkiem ryżu lub kaszy, zostaje zawinięty w liście białej kapusty. Takie roladki przed podaniem dusi się w sosie lub smaży na tłuszczu. Jeśli będziemy chcieli postawić je na stole wigilijnym, skład farszu będzie musiał ulec zmianie. Konkretnie wyeliminujemy mięso, aby danie stało się postne.

Gołąbki na wigilię można zrobić z kaszą i grzybami. Warto sięgnąć po dowolne suszone grzyby, jakie mamy, ale najlepiej sprawdzą się borowiki. Takie połączenie zdecydowanie wpisze się w klimat Świąt Bożego Narodzenia i innych potraw na stole.

Gołąbki na wigilię można nafaszerować również mieszanką pieczarek z ryżem. Danie w takiej wersji będzie równie smaczne, ale mniej odświętne. Fani nowoczesnych i niebanalnych rozwiązań mogą też wypróbować postne gołąbki nadziewane farszem z tofu.

Sprawdź także: Zrób na obiad albo na imprezę. Świętokrzyskie byki zrobią furorę na każdym stole

Najlepsze gołąbki wigilijne - przepis

Najlepsze gołąbki wigilijne to te obficie wypełnione kaszą i grzybami. Zrobione według tego przepisu są delikatne, rozpływające się w ustach. Grzybowy smak i aromat całkowicie rekompensują brak mięsa, dzięki czemu taka wersja dania zasmakuje nawet największym mięsożercom w domu. Zapisz i wypróbuj w nadchodzące święta.

Składniki:

  • 1 kapusta biała, 
  • 60 g suszonych grzybów, 
  • 250 g kaszy jęczmiennej grubej, 
  • 1 cebula, 
  • 2 ząbki czosnku, 
  • 500 g kiszonej kapusty, 
  • 500 ml wody, 
  • 125 ml bulionu warzywnego, 
  • olej do smażenia,
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku, 
  • 1 łyżeczka majeranku, 
  • sól, 
  • pieprz. 

Grzyby umieść w misce, zalej zimną wodą tak, aby były w całości przykryte i odstaw je na co najmniej 12 godzin, więc np. zostaw je na noc. W garnku zagotuj 500 ml świeżej, osolonej wody. W tym czasie kaszę wypłucz pod bieżącą wodą. Gdy zawartość garnka zacznie wrzeć, wrzuć na nią kaszę jęczmienną. Gotuj do momentu, aż kasza wciągnie całą wodę, wtedy ją przemieszaj, nakryj ściereczką i odstaw na bok.

Kapustę umyj i oczyść z niejadalnych części. Do garnka nalej wodę, doprowadź ją do wrzenia a następnie sparz w niej główkę przez 4 minuty z każdej strony. Zdejmij część miękkich liści, wyłóż je na deskę lub talerz, a kapustę pozostaw we wrzątku do dalszego sparzania. Proces powtarzaj aż ściągniesz wszystkie większe liście.

Grzyby razem z pozostałą zawartością miski przełóż do czystego garnka. Zagotuj do miękkości grzybów, czyli przez około 40 minut. Ugotowane grzyby odcedź i posiekaj na drobno. Kiszoną kapustę odsącz z soku i również posiekaj. Cebulę obierz i pokrój w kostkę.

Na patelni rozgrzej porcję oleju do smażenia. Gdy będzie ciepły, zacznij podsmażać na nim cebulę. Do niej dodaj przyprawy, sól pieprz do smaku, kminek oraz majeranek. Do tego przeciśnij przez praskę czosnek. Zamieszaj i smaż kolejne 2 minuty. Na patelnię dodaj grzyby, kapustę kiszoną, wymieszaj i smaż wszystko przez 10 minut.

Po tym czasie wszystko przełóż do miski. Dodaj ugotowaną kaszę, wymieszaj, dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotowy farsz zawiń w sparzone liście. Gołąbki ułóż w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym niewielką ilością tłuszczu. Do naczynia dolej bulion warzywny i nakryj je pokrywką. Gołąbki piecz w 180 st. Celsjusza przez około 1,5 godziny.

Po tym czasie gołąbki wigilijne z kaszą i grzybami są gotowe. Podawaj je z sosem.

Jaki sos do gołąbków wigilijnych?

Gołąbki wigilijne podawaj z sosem grzybowym, który przygotujesz z wody po grzybach. Z tego powodu, przy odcedzaniu ugotowanych grzybów, wodę najlepiej przelać do osobnej miski lub grzyby wyłowić łyżką cedzakową.

Do wody po grzybach dolej 100 ml śmietanki 30 proc. i za gotuj. Wtedy cały czas mieszając, dolewaj stopniowo rozrobioną w odrobinie wody 1 łyżkę mąki. Po chwili sos zrobi się przyjemnie gęsty. Podawaj go w sosjerce obok gołąbków wigilijnych.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Idealne danie na niedzielny lub świąteczny obiad. Zrazy z tego przepisu wychodzą miękkie i soczyste

Poważna konkurentka jarzynowej. Sałatka Oliwia będzie idealna na imprezy i święta

Najprostszy przepis na rogaliki z ciasta francuskiego. Nadzienie to ulubiony przysmak dzieci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dania główne | kuchnia polska