Przepis na szynkę dojrzewającą. Gwarantuję, że w święta szybko zniknie z półmiska
Święta powoli się zbliżają, przez co zaczynamy już planować, jakie dania wylądują na naszych stołach. Domowe wędliny to jeden z elementów, którego nie może zabraknąć. Jeśli chcesz miło zaskoczyć swoich gości delikatnym i aromatycznym mięsem, możesz przygotować je już teraz. Poznaj przepis na pyszną szynką dojrzewającą, którą robi się bardzo prosto.
Wędliny dostępne w sklepach nie mogą równać się delikatnemu mięsu, które przygotowane zostało własnoręcznie. Szybko się o tym przekonasz, jeśli postawisz w tym roku na domową szynkę dojrzewającą. Jest niezwykle delikatna i aromatyczna.
Zasady dotyczące wyboru mięsa na domową wędlinę są dosyć oczywiste. Należy zadbać o to, aby mięso pochodziło z dobrej jakości surowca, od zdrowych zwierząt i ze sprawdzonej hodowli. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szynka będzie miała dobry smak oraz konsystencję.
Najpopularniejszym wyborem jest szynka wieprzowa. Łatwo dostaniemy kawałek mięsa, który ma odpowiednią proporcję tłuszczu do mięsa. Dzięki temu bardzo prosto będzie uzyskać odpowiednią strukturę wędliny oraz wyśmienity smak. Wieprzowina nie jest droga, równomiernie obsycha i jest przyjemna w obróbce.
Do szynki dojrzewającej nadaje się również mięso wołowe. Używa się go rzadziej, ze względu na intensywny smak, który nie odpowiada każdemu. Jeśli jednak jesteśmy fanami bardziej wymagających smaków, możemy spróbować je wykorzystać. Na pewno uzyskamy dzięki niemu głębszy i bardziej interesujący aromat niż w przypadku szynki wieprzowej.
Mięso na szynkę dojrzewającą powinno być stosunkowo chude. Lepiej wybierać kawałki, w których nie znajdziemy przerostów tłuszczu. Dzięki temu proces dojrzewania będzie mógł przebiegać prawidłowo.
Pomieszczenie, w którym dojrzewa szynka, przede wszystkim powinno być przewiewne. Zbyt duża wilgotność może sprawić, że proces suszenia się przedłuży lub nie będzie przebiegać poprawnie. Należy zadbać, aby mięso miało zapewnioną stałą cyrkulację powietrza.
W pokoju powinna panować temperatura pokojowa, czyli wahająca się od 22 do 25 st. C. Czas, który szynka potrzebuje na suszenie, zależny jest od jej rozmiaru oraz przepisu, który wykorzystujemy. Zwykle proces trwa od 7 do 10 dni. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mięso musi spędzić odpowiednio dużo czasu w marynacie z cukru oraz soli, zanim przejdziemy do suszenia. Z tego powodu należy liczyć się z tym, że przygotowanie mięsa może trwać ok. dwóch tygodni.
Składniki:
- 1,2 kg szynki wieprzowej kulki,
- 60 g cukru,
- 60 g soli,
- łyżeczka majeranku,
- łyżeczka pieprzu,
- łyżeczka słodkiej papryki,
- 2 łyżeczki czosnku granulowanego,
- dodatkowo: pończocha wędliniarska.
Sposób wykonania:
Zaczynamy od dokładnego umycia szynki, osuszenia jej oraz oczyszczenia z błonek. Umieszczamy ją w misce, zasypujemy cukrem i dokładnie nacieramy. Przykrywamy folią aluminiową, chowamy w lodówce i pozwalamy jej poleżakować dwa dni. Pierwszy raz zaglądamy do niej po ośmiu godzinach, aby odlać wodę, którą mięso do tego czasu wydzieliło oraz przewrócić je na drugą stronę. Czynność powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dwóch dni.
Po tym czasie wyjmujemy szynkę z lodówki, opłukujemy ją pod bieżącą wodą z cukru i osuszamy dokładnie ręcznikiem papierowym. Następnie zasypujemy solą i dokładnie nacieramy. Znowu przykrywamy folią i chowamy do lodówki na dwie doby. Podobnie jak ostatnim razem, zaglądamy ok. co 8 godzin, aby odlać soki i przełożyć mięso na drugą stronę.
Po dwóch dniach wyjmujemy mięso, opłukujemy je z soli i dokładnie wycieramy. Wszystkie przyprawy mieszamy ze sobą w miseczce, a następnie tak przygotowaną mieszanką nacieramy szynkę i wklepujemy w jej powierzchnię przyprawy. Następnie ostrożnie wkładamy szynkę do pończochy, uważając, aby nie spadły z niej przyprawy. Wieszamy ją w przewiewnym pomieszczeniu na sześć, siedem dni.
Po tym czasie szynka powinna być gotowa do jedzenia. Ostrożnie wyjmujemy ją z pończochy, kroimy na cienkie plasterki i podajemy. Idealnie prezentuje się na półmisku wędlin. Doskonale smakuje na kromce świeżego pieczywa z masłem.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Ciasto warte grzechu. Na świątecznym stole to pozycja obowiązkowa