Są bardziej pożywne niż te na słodko. Spróbuj wytrawnych knedli
Wykonanie tradycyjnych knedli bywa pracochłonne i wymaga precyzji w prawidłowym składaniu, aby farsz nie wypłynął podczas gotowania. Dlatego proponujemy przepis na wytrawne knedle, które przygotujesz łatwo i szybko. Cały smak zawiera się w jednorodnej masie mięsno-ziemniaczanej, z której wystarczy uformować kule i ugotować. Dopełnienie stanowi aromatyczna kapusta kiszona, doprawiona jałowcem i kminkiem. W efekcie otrzymasz pełne danie, które nie wymaga innych dodatków.
Choć wszyscy zajadają się knedlami na słodko, od czasu do czasu w kuchni przyda się też kulinarny eksperyment. Wypróbuj przepis na wytrawne knedle, które pozytywnie zaskoczą cię smakiem. Są sycące i po prostu obłędne w smaku.
Choć knedle najbardziej popularne są w Czechach, to podobne kluseczki robi się też w Polsce, na Słowacji czy w Austrii. Ich nazwa również wcale nie wywodzi się z języka czeskiego, a od niemieckiego słowa Knödel, który oznacza kluskę.
Knedle to najczęściej okrągłe kule z ciasta ziemniaczanego. Przygotowuje się je z mąki i gotowanych ziemniaków. Rzadziej przybierają podłużny kształt lub są przyrządzane z ciasta twarogowego czy parzonego. Co do zasady, nadziane są słodkimi owocami - śliwkami, truskawkami, morelami i jabłkami.
Mniej spotykane są wytrawne knedle, np. z mięsem, grzybami czy serem. Poniżej znajdziesz przepis na potrawę z dodatkiem wędzonego boczku. Knedle będą się wspaniale komponować z kiszoną kapustą.
Składniki:
Knedle:
- kilogram mącznych ziemniaków
- 50 g mąki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 2 jajka
- cebula biała
- 100-150 g wędzonego boczku
- łyżka masła
- sól, czarny pieprz
Kapusta:
- 500 g kapusty kiszonej
- 500 ml wody
- liść laurowy
- 6 ziaren czarnego pieprzu
- ząbek czosnku
- 3 suszone owoce jałowca
- 1/2 łyżeczki kminku
- 1-2 łyżki mąki pszennej
- sól, czarny pieprz
- olej
Sposób wykonania:
Cebulę obierz i drobno posiekaj. Wrzuć na rozgrzaną patelnię z łyżką masła. Podsmaż, aż cebula stanie się błyszcząca, po czym dorzuć drobno pokrojony boczek i przesmażaj, aż całość zacznie ładnie pachnieć. Odstaw do przestudzenia. Uważaj, żeby nie przypalić, ponieważ cebulka będzie gorzka. Ziemniaki ugotuj w mundurkach do miękkości w dużej ilości osolonej wody. Następnie odcedź, odczekaj, aż odparują, obierz i przeciśnij przez praskę do ziemniaków, gdy będą jeszcze gorące. Przełóż je do miski i poczekaj, aby trochę ostygły.
Następnie dodaj podsmażoną cebulkę z boczkiem, dosyp obie mąki, wbij jajka i dopraw solą oraz czarnym pieprzem. Wymieszaj lub zagnieć gładkie ciasto, po czym odstaw na 10 minut. Po tym czasie uformuj równe kule i gotuj je w dużym garnku z osolonym wrzątkiem przez 15-20 minut. Następnie wyjmuj łyżką cedzakową i odkładaj na talerz. Knedle możesz także ugotować na parze. Czas gotowania byłby podobny.
Przygotuj kapustę zasmażaną. Kapustę opłucz i pokrój. Włóż do garnka, zalej wodą, dodaj ziarna pieprzu, owoce jałowca, kminek i liść laurowy. Gotuj ok. 15 minut od zagotowania. W tym czasie obierz czosnek, drobno posiekaj i podsmaż na patelni na odrobinie oleju. Wsyp mąkę i energicznie wymieszaj, tworząc zasmażkę. Wlej ok. 100 ml wody i zagotuj. Zawartość patelni przenieś do kapusty, zagotuj i gotuj ok. 5 minut. Jeśli preferujesz kapustę bez zasmażki, pomiń w przepisie mąkę.
Przejdź do podania dania. Na płaskim talerzu ułóż porcję zasmażanej kapusty, ułóż wytrawne knedle i serwuj danie od razu, gdy jest jeszcze gorące.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut