Reklama
Reklama

Surówka "jak od chińczyka". Przepis mam od kolegi, który pracuje w azjatyckiej restauracji

To nieodzowny dodatek do wielu dań kuchni azjatyckiej. Mowa o surówce z białej kapusty, która odpowiednio przyrządzona potrafi wzbogacić smak niejednej potrawy. W jaki sposób powinno się ją przygotować? Sprawdź nasz przepis i zrób przepyszną surówkę z białej kapusty, która będzie smakować jak od Chińczyka z azjatyckiej restauracji.

Surówka z białej kapusty - orientalny sposób przygotowania

Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu miała okazję skosztować surówki z białej kapusty w restauracji serwującej azjatyckie przysmaki. Drobno posiekana kapusta z dodatkiem marchwi, cebulki, czosnku i octu smakuje naprawdę wyjątkowo i doskonale łączy się z innymi daniami. Surówkę można podawać z sajgonkami bądź ryżem ze smażonym w panierce kurczakiem polanym sosem słodko-kwaśnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ją również z makaronem doprawionym sosem sojowym. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Przeczytaj też: Surówka z marchewki jak z restauracji. Sos gra w niej pierwsze skrzypce

Na myśl o takiej surówce "jak od chińczyka" z pewnością niejednemu głodomorowi cieknie ślinka. Dlatego warto zrobić ją samemu. Ważny jest tu orientalny sposób przygotowania, a konkretnie wykorzystanie pewnego niezwykle popularnego w Azji składnika. Mowa o occie ryżowym. Używa się go nie tylko do przyrządzania sushi, ale również marynowania ryb czy gotowania aromatycznych sosów. Ocet ryżowy ma nieco mniej kwaśny smak od popularniejszego w naszym kraju octu spirytusowego. Jednak dzięki temu nie zdominuje smaku kapusty, a jednocześnie nada jej świetnego aromatu.

Surówka "jak od chińczyka" - przepis

Przepis na surówkę "jak od chińczyka" nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy chwila, by móc cieszyć się doskonałym dodatkiem do dań azjatyckich (aczkolwiek nie jest to sztywna zasada - równie dobrze można wykorzystać ją do schabowego czy innych potraw kuchni polskiej). Warto jednak dać surówce nieco czasu na "przegryzienie się" w lodówce. Wówczas będzie jeszcze lepsza.

Do przygotowania surówki "jak od chińczyka" potrzebne będą: 

  • około 350 g białej kapusty (mniej więcej połowa główki); 
  • 1 duża marchew; 
  • 1 średniej wielkości cebula; 
  • 1 mała papryka; 
  • 60 ml octu ryżowego; 
  • 80 ml oleju rzepakowego; 
  • 2,5 łyżki cukru; 
  • 1 ząbek czosnku; 
  • 1 łyżeczka soli; 
  • 1/4 łyżeczki pieprzu (jeśli ktoś woli ostrzejsze smaki, można dać więcej). 

Sposób przygotowania surówki "jak od chińczyka"

  1. Kapustę drobno poszatkuj. Możesz to zrobić klasycznie, za pomocą noża bądź użyć obieraczki do warzyw (wówczas należy skrawać drobne paski kapusty). Marchew, z kolei, trzeba potraktować tarką z grubymi oczkami. Cebulę należy pokroić w piórka. Paprykę pokrój na cienkie paski.
  2. Przygotowane warzywa umieść w dość dużej misce i dokładnie wymieszaj. 
  3. Odłóż miskę z warzywami na bok. Możesz zabierać się za robienie zalewy. Do tego celu będzie ci potrzebny rondelek. Wlej do niego ocet ryżowy oraz olej. Dodaj cukier, sól, pieprz oraz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. 
  4. Podgrzej wszystko na małym ogniu do momentu, aż cukier się rozpuści. Uważaj, by zalewa się nie zagotowała.
  5. Gdy całość będzie już gotowa, zalej wcześniej przygotowane warzywa zalewą i porządnie je wymieszaj. 
  6. Po wymieszaniu surówka jest praktycznie gotowa, jednak należy dać jej jeszcze mniej więcej półtorej godzinki na "przegryzienie się". Gdy nieco przestygnie, można ją schować do lodówki. Opcjonalnie, możesz ją nieco "spolszczyć", dekorując ją z wierzchu koperkiem. 

Surówka "jak od chińczyka" rzeczywiście smakuje jak w chińskiej restauracji. Zaskocz swoich gości i podaj ją do dań ze smażonym lub pieczonym mięsem, sajgonek oraz innych potraw azjatyckich i nie tylko.

Tą zupą ratowali kiedyś dzieci. Najlepsze lekarstwo na biegunkę

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm

Rozgrzewa bardziej niż rosół i żurek. Gruzińska zupa to najlepsze danie na chłodne dni

Ciasto marchewkowe, które zawsze wychodzi. Nie opada, jest miękkie i słodkie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia azjatycka | surówki