To nie jest zwykła zapiekanka ziemniaczana. Pyszne dodatki wynoszą jej smak na inny poziom
Zapiekanki ziemniaczane są sycącym daniem, które uwielbiamy ze względu na pyszny smak oraz uniwersalność. Doskonale smakują na ciepło i zimno z ulubionymi dodatkami. Kugiel ziemniaczany to jedna z wersji, która wyróżnia się smakiem oraz aromatem. Przekonaj się, jak go przygotować, aby zaskoczyć swoich bliskich i zachwycić ich tym zapomnianym daniem.
Brakuje ci pomysłu na obiad? Ta zapiekanka ziemniaczana, pochodząca z Warmii jest doskonałym sposobem na zaspokojenie głodu. Ziemniaki, mięso oraz ulubione warzywa sprawiają, że zachwyca smakiem oraz aromatem. Goście będą prosić o dokładki.
Kugiel ziemniaczany to jedna z wersji zapiekanki ziemniaczanej, która wyróżnia się smakiem oraz sposobem przygotowania. Pochodzi z kuchni warmińskiej, przez co może być nieznana w innych regionach Polski. Kugiel zwykle przygotowywany na szabaty. Danie wymagało długiego pieczenia, przez co jeszcze bardziej cieszyło podczas świąt.
Podstawowymi składnikami kugla były od zawsze starte, surowe ziemniaki, jajka oraz mąka. Uniwersalna baza pozwalała na eksperymenty. Z tego powodu kugiel przygotowywano na słono, z dodatkiem mięsa, wędlin i cebuli albo na słodko, z rodzynkami, jabłkami i cynamonem.
Kugiel warmiński wyróżnia się jednak nie tylko dodatkami i smakiem, ale również oryginalną metodą przygotowania. Ciasto na samym początku zaparza się za pomocą gorącego mleka. Dzięki temu ma kremową, gęstą konsystencję, która po upieczeniu staje się delikatna i wilgotna. Dodatkowo ulepsza ją nadzienie. Najpopularniejsze składa się z kapusty, cebuli oraz grzybów, czyli owoców ziemi warmińskiej. Dzięki dodatkowi mięsa potrawa nabiera pysznego aromatu oraz szybko syci.
Zobacz także: Rozgrzewający obiad z piekarnika. Inspirowany kuchnią węgierską
Składniki:
- 1 kg ziemniaków,
- 1 cebula,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 1 jajko,
- 250 g kiełbasy,
- 250 g wędzonego boczku
- 250 g świeżych lub mrożonych grzybów,
- 0,5 szklanki mleka,
- 0,5 główki kapusty,
- 3 ząbki czosnku,
- 3 łyżki oleju do smażenia,
- sól i pieprz.
Zaczynamy od obrania i starcia ziemniaków na drobnej tarce. Mleko podgrzewamy w garnuszku, aby było gorące. Do dużej miski wrzucamy ziemniaki, wbijamy jajko i dodajemy mąkę ziemniaczaną. Zalewamy gorącym mlekiem i szybko mieszamy, aby powstała gładka masa.
Kapustę szatkujemy, wrzucamy na patelnię i dusimy z dodatkiem niewielkiej ilości wody, aby zmiękła. Doprawiamy solą i pieprzem. Na osobnej patelni podsmażamy pokrojone grzyby, a następnie dodajemy je do kapusty.
Na osobnej patelni rozgrzewamy olej, a następnie wrzucamy drobno pokrojoną cebulę czosnek oraz kiełbasę i boczek pokrojone w kostkę. Smażymy przez kilka minut, aż wszystkie składniki będą ładnie zarumienione i będą ładnie pachnieć.
Kapustę oraz mięso dodajemy do masy ziemniaczanej i wszystko dokładnie mieszamy. Następnie przygotowujemy formę do pieczenia. Smarujemy ją dokładnie tłuszczem i wykładamy pierwszą połowę masy ziemniaczanej. Na niej układamy sparzone liście kapusty, które następnie przykrywamy drugą częścią masy.
Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Wsuwamy formę i pieczemy całość przez 1,5 godziny. Kiedy kugiel będzie miał złotą, chrupiącą skórkę, to znak, że jest gotowy do wyjęcia. Dajemy mu chwilę, aby lekko ostygnął i stężał, a następnie kroimy na kawałki i serwujemy.
Kugiel ziemniaczany to świetny sposób na ciekawe i oryginalne podanie ziemniaków. Doskonale smakuje na ciepło z dodatkami, które dodadzą mu świeżości. Z tego powodu warto łączyć go z kiszoną kapustą czy ogórkami kiszonymi. Ich kwaśny smak będzie podkreślał aromat kugla.
Kugiel jest smaczny również w połączeniu z łyżką kwaśnej śmietany oraz posypany świeżą zieleniną. Posiekana natka pietruszki, koperek czy szczypior dodadzą mu lekkości i przełamią ziemniaczano-mięsny smak.
Kugiel na zimno również dobrze smakuje. Można go kroić i podawać jak pasztet. Będzie ładnie się prezentował na półmisku w połączeniu ze świeżymi warzywami czy wędlinami.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Schabowe wyszły twarde jak podeszwa? Dodaj jeden składnik, a staną się soczyste i miękkie
Pierwszy raz jadłam w gruzińskiej restauracji. Zrobiłam w domu, wyszły rewelacyjne
Ciastka pieguski lepsze niż w sklepie. Zrobisz je w kilka chwil