Brzydko pachnie, ale na serce działa zbawiennie. "Król owoców" za granicą to przysmak
Wielkie owoce o kolczastej skórce wyróżniają się spośród dobrze znanych nam produktów. Durian ma charakterystyczny zapach i smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Warto się do niego przekonać, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na prozdrowotne właściwości owocu. Przekonaj się, jakie ma zastosowanie w kuchni.
Durian pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie jest doskonale znany i doceniany. Odkryj jego właściwości i włącz do swojej diety.
Sprawdź także: Dziwnie wygląda, więc omijamy. Tymczasem ma mnóstwo kwasów omega 3, zapobiega stłuszczeniu wątroby
Owoce duriana robią wrażenie swoim rozmiarem. Mogą osiągać nawet 40 cm wysokości i ważyć do 4 kg. Rozpoznamy je po charakterystycznej kolczastej skórce, która przybiera żółto-brązowy kolor. Niestety w Polsce nie ma wielu zwolenników. Często nie wiemy, w jaki sposób włączyć go do swojego jadłospisu i do jakich dań pasuje. Dla niektórych problemem może być również jego smak.
Jadalny jest miąższ owocu, który ma intensywnie żółtą barwę. Jego konsystencja przypomina budyń lub surowe ciasto. W durianie znajdziemy też pestki, które wielkością są zbliżone do kasztanów. Są jadalne, a ich smak porównywany jest do orzechów.
W Azji sezon na duriana jest dość długi. Trwa od czerwca do sierpnia i od listopada do stycznia. W Polsce możemy spotkać go w sklepach z żywnością azjatycką i w dobrych warzywniakach.
Durian podobnie jak inne owoce oferuje nam mnóstwo cennych składników odżywczych. Jako że zawiera ich najwięcej, warto wspomnieć o witaminie C, a także witaminach z grupy Dodatkowo kryją się w nim minerały, jak żelazo, miedź, wapń, mangan, potas i kwas foliowy. Durian nie ma w sobie wielu kalorii - 100 g owocu dostarcza ok. 147 kcal.
Dzięki obecności żelaza oraz miedzi wspiera produkcję czerwonych krwinek i może pomóc osobom, cierpiącym na anemię. W Azji przygotowuje się sok z liści duriana, który uznawany jest za afrodyzjak. Ma działanie rozgrzewające i stosowany jest do walki z gorączką i wzmocnienia układu odpornościowego.
Spory wpływ na zdrowie ma również zawartość potasu, który działa przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy. Odpowiada za prawidłową pracę mięśni, w tym serca, przez co reguluje jego prawidłowe bicie oraz wpływa na unormowanie ciśnienia krwi.
Warto docenić owoc ze względu na zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Łagodzi podrażnienia i może zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości z jego strony. Z kolei zawartość wapnia oraz manganu wpływa na zdrowie układu kostnego.
Durian to owoc, który w obróbce może być trudny. Wynika to z jego zapachu, który można porównać do woni zepsutego mięsa połączonej ze starym serem pleśniowym. Pozostawiony w lodówce może sprawić, że wszystkie produkty, które się w niej znajdują, zostaną przesiąknięte intensywnym zapachem.
Duriana można jeść na surowo, a jego smak jest orzeźwiający i lekko owocowy. Można znaleźć w nim nuty malin, orzechów, a nawet wanilii. Niektórzy czują w nim nawet słodki aromat prażonej cebuli.
Owoc idealnie sprawdzi się do deserów i dań na słodko — lodów, koktajlów czy słodkich past. Niektórzy smażą go lub gotują i podają jako dodatek do dań mięsnych. Jako że pestki owocu są również jadalne, można spotkać je w formie deseru. W Azji podaje się je usmażone na oleju w towarzystwie ryżu i cukru.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki