Reklama
Reklama

Garść, ale nie więcej niż 50 sztuk dziennie, reguluje poziom cukru. Wspiera też oczy i serce

Te małe, zielone orzechy to przysmak uwielbiany przez wielu. Smakują nam w formie deserów, wypieków oraz przekąski, którą z przyjemnością można łuskać przez cały wieczór. Warto jednak docenić je również za właściwości odżywcze. Pistacje wspierają działanie naszego organizmu, a w naszej diecie powinny pojawiać się regularnie. Dowiedz się, jaka dawka orzechów dziennie wystarczy, aby przynieść pozytywne skutki.

Pistacje to orzechy, które znane są od wieków. Na początku uprawiane na Bliskim Wschodzie, dzisiaj doceniane są na całym świecie. Sprawdź, co kryje się pod twardą łupiną i dlaczego, ma tak korzystny wpływ na nasz organizm.

Dlaczego orzechy pistacjowe są uważane za najzdrowsze?

Pistacje to bogactwo mikroelementów oraz składników odżywczych. W ich składzie znajdziemy witaminę E, C, witaminy z grupy B oraz minerały, jak potas, fosfor, cynk, czy magnez. Dodatkowo są bogate w białko, błonnik oraz węglowodany, dzięki czemu można je potraktować jako wartościowe źródło energii.

Pistacje wpływają na zdrowie serca oraz układu krwionośnego. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiada za obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, regulację ciśnienia krwi, a długofalowo zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca. Antyoksydanty, które zawierają, chronią komórki naszego organizmu (w tym serca) przed zniszczeniem, które może być spowodowane szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Witaminy z grupy B wpływają z kolei na poprawę funkcjonowania układu nerwowego. Zawartość potasu pomaga utrzymać odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową w organizmie oraz wspiera proces detoksykacji organizmu. Dodatkowo jest korzystny dla pracy mięśni. Orzechy pistacjowe są ważne również dla układu odpornościowego. Wspierają jego działanie, a nas chronią przed łapaniem infekcji.

Orzechy wspierają zdrowie jelit, wzbogacając mikroflorę o cenne bakterie. Dzięki nim pomagają w regulacji cukru we krwi. Badania udowodniły, że ich spożywanie może pomóc w obniżeniu jego poziomu we krwi. 

W pistacjach znajdziemy składniki, które poprawiają zdrowie naszych oczu. Wynika to z obecności luteiny, czyli barwnika roślinnego, który chroni plamkę żółtą przed uszkodzeniami. Wprowadzenie orzechów do diety może wiązać się z poprawą kontrastu widzenia oraz ochroną naszych oczu przed procesem starzenia. Dodatkową zaletą jest to, że luteina działa jak filtr, który chroni oko przed szkodliwym światłem niebieskim. Zmniejsza również stan zapalny i wspiera regenerację tkanek. Dzięki obecności tłuszczu w pistacjach wchłanianie luteiny jest ułatwione.

Zobacz także: Zbyt rzadko je jemy. Mają ogrom selenu, nie tuczą i dbają o serce

Ile pistacji można zjeść dziennie?

Nie można zapominać, że pistacje to produkt kaloryczny, którego jedzenie zbyt dużych ilości może prowadzić do nadwyżki kalorycznej, a tym samym do przybierania na wadze. Z tego powodu zalecany jest umiar. Już garść orzechów dziennie, czyli ok. 30 sztuk, wystarczy, aby cieszyć korzyściami z ich jedzenia.

Podczas zakupu pistacji należy zwrócić również uwagę na to, czy są one solone. Nieświadomie możemy spożywać potężne ilości sodu, które będą nieść ze sobą negatywne skutki dla naszego organizmu. Z tego powodu do jadłospisu lepiej włączyć orzechy w naturalnej formie, niesolone i nieprażone.

Z czym jeść pistacje?

Orzechy pistacji mają charakterystyczny smak oraz aromat, dzięki któremu możemy docenić je w kuchni. Idealnie nadają się do deserów oraz dań na słono. Możemy dodać je do ulubionych ciast i ciasteczek albo przygotować z nich pyszne lody i kremy, które będą idealnie pasować do wielu deserów. Jako zdrowy dodatek możemy dodawać je do jogurtów albo owsianek.

Pistacje na słono smakują równie dobrze. Miękki, ale chrupiący orzech nadaje się idealnie jako składnik sałatek. Po zblendowaniu mogą być dodawane do hummusu, tworząc dip o unikatowym smaku. Z pistacji możemy także zrobić aromatyczne pesto.

Źródło: terazgotuje.pl, leki.pl

Zobacz też:

Kulinarna perła o delikatnym smaku. Do diety powinni go włączyć panowie

Regenerują stłuszczoną wątrobę i przyspieszają metabolizm. "Złote drobinki" też działają antybakteryjnie

Gdy przychodzi ochota na słodycze, zjadam garstkę. Poprawiają też trawienie i wzmacniają kości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: orzechy | zdrowie