Reklama
Reklama

Gdy postawisz na stole, wszyscy będą pytać, co to za przyprawa. Zapobiega wzdęciom i zgadze, oczyszcza organizm

Sól to jedna z tych przypraw, którą każdy ma w swojej kuchni. Nie trzeba jednak zawsze wybierać tej białej, zwłaszcza jeśli inne rodzaje są zdrowsze. Nie wiesz, co to jest czarna sól (Kala Namak)? Przyprawa wyróżnia się nie tylko kolorem, ale także smakiem i właściwościami.

Sól, już od wielu wieków, służyła ludzkości do konserwacji żywności. W średniowieczu nazywano ją nawet "białym złotem", bo była jednym z najbardziej pożądanych towarów oferowanych przez handlarzy. Choć najpopularniejszą solą jest ta biała, istnieje wiele rodzajów przyprawy. Wśród najciekawszych, o których w Polsce nie mówi się zbyt często, jest czarna sól (Kala Namak). Co to jest i do czego jej używać?

Czarna sól (Kala Namak)

Czarna sól Kala Namak wywodzi się z Indii, dlatego nazywana jest też solą indyjską. To odmiana soli himalajskiej, którą pozyskuje się z kopalni w tamtym regionie. Jej nietypowy ciemny kolor to zasługa zawartości siarczku żelaza. Dziś przyprawę wytwarza się przede wszystkim na hawajskiej wyspie Molokai, ale wydobywa się również w Pakistanie, Indiach, Nepalu, Bangladeszu, a nawet na Cyprze. 

Reklama

Co ciekawe, mieszkańcy Hawajów pozyskują ją wciąż w tradycyjny sposób, który stosowało się w dawnych czasach. Powstaje tam w wyniku długotrwałego osadzania się soli morskiej na skałach. Dzięki temu czarna sól cechuje się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Woda najpierw jest filtrowana, a potem trafia do mis zrobionych z wulkanicznej skały. Naczynia wystawia się na słońce, aby woda całkowicie odparowała. W ten sposób przyprawa miesza się z minerałami, takimi jak żelazo czy chlor. 

To naprawdę wyjątkowy kuchenny dodatek. Czym czarna sól różni się od zwykłej? Niemal każdym elementem, oprócz kształtu. Widać od razu, że przyprawy różnią się kolorem. Kala Namak jest czarna, ciemnobrązowa lub ciemnofioletowa. Do tego wyróżnia ją charakterystyczny zapach i smak, zbliżone do aromatu jajek. Sól biała jest po prostu słona, a smak soli czarnej jest bardziej jajeczny lub ziemisty (nieco bardziej gorzki niż słony). Wszystko za sprawą minerałów, które się w niej znajdują. Także dzięki innemu składowi odżywczemu (obecności siarkowodoru, siarczku sodu oraz siarczku żelaza w Kala Namak) sole różnią się od siebie właściwościami prozdrowotnymi.  

Czarna sól jeszcze niedawno kosztowała nawet 20 złotych za 100 gramów i nie była powszechnie dostępna. Na szczęście dziś da się ją już znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub większych hipermarketach. Bez problemu można ją także zamówić w sklepach internetowych. W związku z tym jej cena wynosi teraz od 6 do 10 złotych za pół kilograma

Gruboziarnista sól Kala Namak
Roztarta czarna sól

Jakie właściwości ma czarna sól?

Sól jest minerałem, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Utrzymuje równowagę elektrolitową, dba o prawidłową kurczliwość mięśni i pracę układu nerwowego. W skład Kala Namak wchodzą dodatkowo siarkowodór, siarczek sodu i siarczek żelaza. To właśnie te substancje odróżniają właściwości czarnej soli od innych rodzajów.

Regularne spożywanie przyprawy może pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Usprawnia ona procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo zmniejsza niekomfortowe objawy zgagi i redukuje uporczywe wzdęcia. 

Czarna sól wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz detoksykacyjne. Hamuje także szkodliwe działanie wolnych rodników, dlatego może pomóc w okresie rekonwalescencji i gorszego samopoczucia. Co ciekawe, dodana do kąpieli ukoi cerę, wzmocni włosy i złagodzi problemy skórne. Z kryształków soli przygotowuje się też oczyszczające peelingi do skóry.

Kala Namak to źródło magnezu i wapnia, dlatego poleca się ją jako substytut zwykłej soli dla osób zestresowanych, z chorobami serca lub układu kostnego

Mimo prozdrowotnego składu czarnej soli, wciąż trzeba jej używać z głową. Rekomendowana dzienna porcja do spożycia to tylko kilka gramów (mała łyżeczka). Trzeba jednak pamiętać, że sól znajduje się również w innych produktach (np. zjadanych serach czy kiszonkach).

Przeczytaj też: Dodaj szczyptę soli do kawy zamiast cukru. Szybko polubisz efekty

Do czego używać czarnej soli?

Czarna sól Kala Namak, przez obecność siarczka żelaza, ma charakterystyczny, jajeczny smak. Trzeba więc liczyć się z tym, że zmieni aromat całego dania. Dostępna jest w postaci kryształków, płatków lub całkowicie zmielona. Głównie polecana jest do przygotowania potraw kuchni wegańskiej, gdzie nie stosuje się jajek. Sprawdza się też w daniach kuchni wegetariańskiej.

Do czego używać czarnej soli? Niektórzy wyszukują specjalnych przepisów, które tworzone są pod specyficzny smak przyprawy. Na przykład, gdy doprawi się nią tofu, sól sprawi, że potrawa będzie przypominać sałatkę jajeczną. Wiele osób stosuje ją podczas robienia tofucznicy (jajecznicy na bazie tofu), kotletów z ciecierzycy orientalnych potrawek. Jej smak pasuje do dań z grilla lub rybnych. Czarna sól to także składnik indyjskiego napoju Jal-jeera, który jest pikantny i orzeźwiający. Świetnie wspomaga trawienie i gasi pragnienie w ciepłe dni.

Przyprawa może przydać się także podczas świąt wielkanocnych. Wykorzystuje się ją do przyrządzenia wegańskiego majonezu i wegańskiej sałatki jarzynowej. Sól w postaci płatków może być też ozdobą faszerowanych jajek

Źródło: terazgotuje.pl, kopalnia.pl

Zobacz też:

Tańsza i lepsza od łososia. Ta ryba doskonale działa na serce, pracę mózgu, zalecana przy depresji

Jest cztery razy zdrowsza od zwykłej kaszy gryczanej. Wspiera serce i odporność, bniża cholesterol

W Azji jedzą od stuleci. Pomaga w leczeniu cukrzycy i otyłości, na skórę działa jak dobry kolagen

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatki | przyprawy