Dodawaj codziennie do kawy, zobaczysz, co się stanie. Znajomi szybko będą prosić o przepis
Kawa o poranku to rytuał wielu osób, nie tylko pobudza i doskonale smakuje, świetnie wpływa również na nasze zdrowie. Aby wzmocnić jej prozdrowotne działanie warto dodać do niej przyprawy. Jedną z nich jest kardamon, który pomaga podkręcać metabolizm oraz ma właściwości przeciwstarzeniowe. Sprawdź, jak zrobić kawę z kardamonem, to naprawę proste.
Kardamon to przyprawa o intensywnym aromacie, która nie każdemu może przypaść do gustu. Warto się jednak do niej przekonać ze względu na zdrowotne właściwości.
Dzięki kardamonowi uzyskamy nie tylko bogaty aromat kawy, ale również szereg cennych składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, a nawet witamina A czy C. Ma działanie rozgrzewające oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu polecany jest, kiedy chcemy wzmocnić nasz układ odpornościowy.
Kardamon jest doskonałym źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają rozwojowi nowotworów, cukrzycy oraz chorób serca. Działanie antyoksydacyjne spowalnia proces starzenia się organizmu i może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi.
Kardamon w połączeniu z kawą ma działanie moczopędne. Dzięki temu przyśpiesza metabolizm oraz pomaga w wypłukiwaniu z organizmu toksyn. Może wesprzeć proces odchudzania i zapobiec zatrzymywaniu się wody w organizmie.
Kawa z kardamonem będzie pozytywnie działać także na układ pokarmowy. Polecana jest szczególnie po ciężkostrawnych i dużych posiłkach. Kardamon ma właściwości rozkurczające, dzięki którym może pomóc z bólem żołądka czy wzdęciami.
Do przygotowania kawy z kardamonem będziemy potrzebowali jedynie dwóch składników:
- 2 czubatych łyżeczek ulubionej mielonej kawy,
- kardamonu w formie nasion lub zmielonej.
Jeśli uda nam się dostać nasiona kardamonu, przygotowanie kawy rozpoczynamy od wyjęcia z łupin nasion i dokładnego roztarcia ich w moździerzu lub młynku do kawy. Następnie wystarczy zaparzyć mocną kawę w ulubiony przez nas sposób i dodać do niej zmielony kardamon. Ilość przyprawy, którą dodamy, zależy od naszego gustu. Osoby, lubiące aromatyczne napoje, mogą nie żałować kardamonu. Mieszamy kawę i słodzimy ją, dodajemy do niej śmietanki lub mleka. Zaletą napoju jest to, że można go dostosować do swoich przyzwyczajeń. Dzięki temu kawa z kardamonem może stać się częścią naszej codziennej rutyny.
Na kaszel i pierwsze jesienne przeziębienie. Syrop z przepisu babci Broni nie ma sobie równych
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu