Soczysty kurczak po szanghajsku. Jego sekretem są odpowiednio dobrane przyprawy
Kurczak po szanghajsku jest bogaty w smaki - ostry, słony, słodki. Jego urozmaiceniem są warzywa, miękkie i delikatnie podsmażone, ale wciąż chrupiące. Sprawdź, jak łatwo można zrobić azjatycki obiad dla całej rodziny.
Kurczak w takim azjatyckim wydaniu przygotowuje się naprawdę prosto. Wystarczy umyć filet, osuszyć i odpowiednio doprawić (m.in. papryką wędzoną czy curry), aby nabrał więcej charakteru. Do mięsa niezbędne będą jeszcze warzywa - te pokrojone i obsmażone pozostaną nieco chrupiące. Całym sekretem kurczaka po szanghajsku jest jednak orientalny sos. Przyrządza się go na bazie soku z limonek, brązowego cukru, kolendry i oleju sezamowego. To właśnie te składniki sprawiają, że potrawa nabiera aromatów azjatyckiej kuchni.
Składniki:
- 500 g filetów z kurczaka
- 300 g cukinii
- 2 czerwone cebule
- 1 papryka czerwona
- 1 papryka żółta
- 1 marchewka
- 1 łyżka curry
- 1 łyżeczka papryki mielonej wędzonej
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Sos:
- 2 limonki
- 60 ml sosu sojowego
- 4 łyżki oleju sezamowego
- 2 łyżeczki cukru brązowego
- kilka gałązek świeżej kolendry
- sól i pieprz
Sposób wykonania:
Filety z kurczaka umyj, osusz i pokrój na małe kawałki. Dopraw curry, papryką mieloną wędzoną, czosnkiem granulowanym, solą oraz pieprzem. Odstaw na około 15-20 minut.
Cukinię umyj i pokrój w cienkie paski. Cebule obierz i pokrój w piórka. Papryki posiekaj w słupki. Obraną marchewkę też.
Na dużej patelni lub w woku rozgrzej olej do smażenia. Dodaj zamarynowane filety z kurczaka i smaż na średnim ogniu przez około 5-7 minut, aż mięso będzie złociste i dobrze usmażone. Następnie wyjmij kurczaka z patelni i odstaw na bok.
Na tej samej patelni podsmaż warzywa. Wrzuć cebulę i smaż przez 2-3 minuty, aż stanie się szklista. Dodaj papryki i cukinię, smaż jeszcze przez około 3 minuty, aż warzywa będą miękkie. Dalej powinny być chrupiące. Podlej odrobiną wody.
W miseczce wymieszaj sok z limonek, sos sojowy, olej sezamowy, cukier brązowy, ocet winny i starty imbir. Dodaj sól i pieprz do smaku. Wlej na patelnię, smaż dalej na średnim ogniu aż sos się zredukuje. Na koniec dodaj posiekaną kolendrę. Podaj kurczaka po szanghajsku z ryżem.
Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie
Jesienny frykas pełen witamin. Robię zapas na zimę, bo jest niezastąpiona do naleśników i herbaty