Reklama
Reklama

Niska zawartość tłuszczu i ogrom dobrego białka. Wciąż nie doceniamy tego zdrowego mięsa

Jest lekkostrawne, ma mało tłuszczu i dużo białka. Polacy wciąż jednak chętniej sięgają po drób, który wydaje się prostszy w przygotowaniu. Tymczasem mięso z królika jest równie bogate w składniki odżywcze, a w kuchni da się je wykorzystać na wiele sposobów. Jest delikatne, dlatego bez obaw można je podawać najmłodszym.

Choć indyk uchodzi za najbardziej dietetyczne i wartościowe mięso, to - dla urozmaicenia - do codziennego menu warto też wprowadzić królicze mięso. Może posłużyć do przyrządzenia wielu dań i to na przeróżne okazje. Dowiedz się, czy mięso z królika jest zdrowe i jak je jeść. Tym bardziej że Polska zaliczana jest do czołowych producentów mięsa króliczego w Europie. Póki co jednak głównie eksportuje je do innych krajów.

Mięso królika

Mięso z królika można bez większego problemu kupić w supermarkecie. Najczęściej królik dostępny jest w całości albo podzielony na części - tylną, przednią i comber. Comber, czyli część pochodząca z piersiowego i lędźwiowego odcinka tuszki, uznaje się za najwyższej jakości mięso. 

Najlepsze mięso królika pozyskuje się z młodych zwierząt, bo nie jest jeszcze twarde, łykowate i o brzydkim aromacie. Cechuje się jasną barwą, delikatną strukturą i słodkim, lekko orzechowym zapachem. Do gotowania warto wykorzystać przednią część tuszki, bo zawiera więcej błon i kości. Comber oraz tylna część królika nadaje się do pieczenia, smażenia i duszenia. 

Czy mięso królika jest zdrowe?

Zalicza się je do mięs białych, delikatnych i soczystych. Czy mięso królika jest zdrowe? Nie zawiera dużo tłuszczu i uchodzi za dietetyczne (100 gramów to ok. 130 kcal). Mimo to dostarcza zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego składzie znajduje się jedynie niewielka ilość cholesterolu, dlatego jest wskazane osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Jest również lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze (witaminy z grupy B, fosfor i żelazo). Z tego powodu może być podawane dzieciom, nawet jako pierwszy mięsny pokarm - już od szóstego miesiąca życia. Jest też zalecane seniorom oraz wszystkim osłabionym przez przewlekłą chorobę. Bez obaw mogą je też jeść osoby z problemami układu pokarmowego i chorujący na dnę moczanową. Mięso królika dostarcza małą dawkę puryn. To związki azotowe, które powstają w wyniku trawienia białka i przyczyniają się do powstawania kryształków kwasu moczowego w stawach

Co ciekawe, mięso z królika nie wywołuje reakcji alergicznych (jest hipoalergiczne). Powinno być bezpieczne dla uczulonych i z chorobami autoimmunologicznymi. Co więcej, mięso królika dostarcza sporą dawkę łatwoprzyswajalnego białka. Powinno znaleźć się w jadłospisie osób aktywnych fizycznie i dbających o szczupłą figurę.

Jak przyrządzić królika?

Dobrze przygotowane mięso jest delikatne i miękkie. Pasuje zarówno na codzienny obiad dla najmłodszych, jak i eleganckie danie na uroczystym przyjęciu. Jak przyrządzić królika, żeby posmakował bliskim? W kuchni wykorzystasz go na naprawdę wiele sposobów. Królika warto łączyć z cytryną, winem, śmietaną, tymiankiem, rozmarynem, jałowcem, czosnkiem, cebulą i szałwią.

Przed podaniem musisz go jednak wstępnie przygotować. Mięso powinno najpierw skruszeć, żeby nie było łykowate. Przełóż je do lodówki na co najmniej dobę, do temperatury od 2 do 6 stopni Celsjusza. Następnie możesz je zabejcować, jeśli planujesz podać je dorosłym. Zanurz na cały dzień w wywarze z czerwonego wina, z dodatkiem jałowca, liścia laurowego, tymianku i rozmarynu. Mięso królika nabierze wyjątkowego smaku i będzie idealnie miękkie. Jeśli jednak przygotowujesz danie dla całej rodziny, w tym dzieci, zanurz je w delikatnym sosie na bazie maślanki albo po prostu od razu przejdź do duszenia w bulionie rosołowym. 

Jak przyrządzić królika? Dla najmłodszych sprawdzą się po prostu gotowane kawałki królika albo klopsiki zrobione z mielonego mięsa. W łagodnej wersji warto zrobić go w sosie śmietanowo-cebulowym lub jako potrawkę z warzywami czy makaronem. Z ugotowanego mięsa można też przygotować kremowy pasztet. Wykwintnym daniem jest gulasz z królika (przepis znajdziesz poniżej) albo kotlety z combra z królika

Gulasz z królika

Składniki:

Gulasz:

  • mięso z królika (całego),
  • 150 g boczku wędzonego,
  • duża cebula,
  • marchewka, 
  • pietruszka,
  • 50 g suszonych grzybów,
  • 2 kromki suchego chleba,
  • łyżka mąki,
  • 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina, 
  • litr bulionu warzywnego,
  • 7 łyżek oleju,
  • 3 łyżki śmietany 18%,
  • sól i pieprz do smaku.

Zalewa do mięsa:

  • cebula,
  • marchewka,
  • 6 małych ząbków czosnku,
  • 100 ml octu balsamicznego,
  • kilka ziaren jałowca, 
  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • 2 liście laurowe,
  • gałązka tymianku (ewentualnie rozmarynu),
  • 3 łyżeczki cukru,
  • 3 łyżeczki soli. 

Sposób wykonania:

  1. Umyj mięso, odsącz i pokrój w kostkę. 
  2. Przygotuj zalewę: obierz cebulę, marchewkę i czosnek. Wszystkie pokrój w plasterki. Do rondelka wlej 3 szklanki wody, wrzuć pokrojone warzywa i wszystkie pozostałe składniki zalewy (ocet, ziarna jałowca i ziela angielskiego, liście laurowe, gałązkę tymianku, cukier i sól). Delikatnie przemieszaj, zagotuj, a następnie wystudź.
  3. Mięso przełóż do brytfanki i zalej chłodną zalewą. Odstaw do lodówki na co najmniej dobę. Od czasu do czasu przemieszaj lub polej zalewą mięso. Na cały dzień pozostaw też grzyby suszone w wodzie, aby się w niej moczyły. 
  4. Po upływie wskazanego czasu odcedź grzyby, ale wodę spod z nich odlej do innego garnka i zostaw na później. Grzyby pokrój w paski.
  5. Boczek pokrój w kostkę. Warzywa do gulaszu umyj, obierz i pokrój w plastry. Mięso odsącz z marynaty i podsmaż na oleju na patelni. Po kilku minutach dorzuć też boczek i cebulę. Po 5 minutach przełóż wszystko do szerokiego garnka. Dodaj grzyby, warzywa i przyprawy. Zalej wywarem z grzybów, winem i bulionem - mięso i pozostałe składniki powinny być przykryte.
  6. Duś do miękkości mięsa. Na końcu zetrzyj na tarce chleb i dodaj do garnka, aby zagęścić sos. Śmietanę zmieszaj w misce z mąką i zahartuj ciepłym wywarem. Dodaj do garnka, aby zabielić całość. Wymieszaj i dopraw do smaku cukrem i solą. 
  7. Podawaj z kaszą, makaronem, ziemniakami lub kluseczkami.

Źródło: terazgotuje.pl, fit.poradnikzdrowie.pl

Zobacz też:

Teraz jest często w promocji. Ten niepozorny owoc chroni przed wirusami i bakteriami

Poprawia trawienie, wspiera odporność, ma sporo witaminy C. W kuchni powinien być obowiązkowy

Lepsza od zielonej herbaty, pachnie jak owsiane ciasteczka. Pomaga w odchudzaniu i pozbyciu się wody z organizmu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięso | kuchnia polska | dania główne